Над 100 хиляди ученици ще се явяват в сряда, 23 май, на втората задължителна матура и на националното външно оценяване по математика.
Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)
Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър
Изпитният вариант за втория задължителен зрелостен изпит по избор между 13 учебни предмета ще бъде изтеглен в 6.30 часа в сградата на Министерството на образованието и науката на 23 май. Изтегленият номер на варианта ще важи за изпита по всеки предмет.
Изпитът започва в 8.00 часа и продължава 4 астрономически часа, а за учениците със специални образователни потребности – 6 часа. Зрелостниците трябва да заемат местата си най-късно до 7.45 часа и да пишат с черен химикал.
Над 55 000 дванадесетокласници се очаква да се явят на втората задължителна матура.
Още: Оценките от матурите: Съдът наложи забрана, чака се развитие
Още: Да се изучава ли религия в училище? Проучване
В 9.00 часа, отново в МОН, ще бъде изтеглен изпитният вариант за национално външно оценяване по математика за седмокласниците.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Така излезе: Учителите в черния списък на "Възраждане" сами са си виновни
Още: Ще има ли задължителна матура по математика: Отговорът на просветния министър
Изпитът ще започне в 10.00 часа. Той се състои от 2 модула. Първият е модул съдържа 20 задачи от два вида – със структуриран отговор и със свободен отговор. Продължителността му е 60 мин., а максималният брой точки, който могат да получат учениците, е 65.
Вторият модул се състои от 4 задачи с отворен отговор, от които 2 задачи с кратък числов, символен или словесен отговор и 2 задачи с описание и аргументация на решението. Продължителността на този модул е 90 мин., а правилното решение на задачите носи 35 точки. Максималният резултат от двата модула е 100 точки. Седмокласниците трябва да носят със себе си съответните принадлежности по математика и да пишат със син химикал.
Очаква се на изпита по математика да се явят над 57 000 седмокласници.
Още: Повече нова литература, но без да се жертва класическата: Обмислят промени в учебните програми
Още: В търсене на знания: 4 частни училища, които променят правилата