Идеята за въвеждане на час по "религия и добродетели" като задължителен в училищата предизвиква все по-полярни реакции, а вече са налице и сигнали и жалби на родители и граждани. Поради това институцията на омбудсмана (бел.ред. към момента няма действащ омбудсман) изпрати писмо до министъра на образованието Красимир Вълчев. От ведомството настояват да бъде предоставена изчерпателна публична информация по темата.
Главният секретар на омбудсмана д-р Айсун Авджиев обръща внимание, че е наложителен обществен дебат за постигането на консенсус, включително и за да се гарантира светския характер на образованието, съгласно Конституцията на Република България.
Още: Повече нова литература, но без да се жертва класическата: Обмислят промени в учебните програми
"Националния омбудсман гражданите изразяват безпокойство относно гарантирането на светския характер на образованието, както и на свободата за избор на вероизповедание, религиозни и атеистични възгледи. Поставят важни въпроси, свързани със съвместяването на религиозното образование и светския характер на образованието, с гарантирането на свободата на избор на учениците и родителите им, безпристрастността и неприкосновеността на възгледите на учениците, създаването на условия за зачитане волята на учениците и родителите им по отношение на религиозното обучение, организацията и кадровото обезпечаване на обучението по различните програми", пише Авджиев до министъра.
Снимка: Ивайло Илиев/Actualno.com
И защитници
Все пак обаче от институцията на омбудсмана уточняват, че има и граждани, според които обучението по религия ще формира у учениците морална и ценностна система и ще съхрани българската национална идентичност, допълва Авджиев.
Той обръща внимание и на факта, че през последните години със Закона за предучилищно и училищно образование образователната система дава възможност на учениците да изучават предмет „Религия“ като избираем или във факултативните часове. Припомнете си първоначално как възникна идеята да се въведе задължителен час по религия в училищата.
Междувременно министърът на образованието Красимир Вълчев отговори писмено на парламентарен въпрос какво ще представлява обучението по предмета и какви ще са очакваните ползи: Нов учебен предмет "Добродетели и религии": С ролеви игри МОН ще спира езика на омразата.