Образованието е непрекъснат процес, който започва още от момента на раждането. Още от този миг е необходимо у детето да се възпитава култура на поведение, чувство за красота, да се развиват неговите познавателни интереси и способности, независимост, организация и дисциплина.
Още: Ще има ли освобождаване от матури при висок успех и колко от учителите го искат
Още: Ударно намаление: По-малко позволени отсъствия в училище, готви се промяна
Ранното детство е първата стъпка към началото на усвояване на знания в общата образователна система. То обхваща периода от раждането до двегодишна възраст. Третата година от живота на детето обикновено се счита за ранна предучилищна възраст, тъй като носи характеристиките на един своеобразен преходен период.
Учените определят ранните години като особено важен, начален период на развитието, когато се полагат основите на физическото и психическото здраве на детето.
Формирането на способността за учене има голяма образователна стойност още от първите години от живота. Всички знаят, че игровите методи на обучение се използват главно от педагозите в ранна детска възраст. И въпреки че детето е все още малко, подобна образователна дейност е много ефективна и служи за решаване на определени образователни задачи и цели.
Още: Стипендии за бъдещи студенти с математика и природни науки: Ново предложение
Още: Учители пак заговориха за отпадане на матурите: Ето при какви условия
Емоционалното общуване с възрастните в ранна детска възраст
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ново предложение за финансиране на второ висше
Още: Неработещите университети да се закриват: Ново предложение
Известно е, че водещите видове дейност през първата година от живота на детето са емоционалното общуване с възрастен, а след това вече идва и различни взаимодействия с обекти, които имат за цел да натрупат сетивни преживявания.
Индикативни реакции
Високата когнитивна активност, проявяваща се в любопитство към околната среда, се развива в ранна възраст въз основа на специфични реакции. Поведението се характеризира с активно отношение, придружено от ясно изразен емоционален фон. Точно тук може успешно да се приложи дистанционно обучение чрез специализирани видео уроци за най-малките, създадени от педагози. Те са изключително ефективни, защото отдавна се е доказало, че децата възприемат най-добре новата информация, когато тя е подадена по правилния начин от някой друг. Подобно общуване ги вдъхновява и ги стимулира, още повече когато съдържанието на тези видео уроци за деца е напълно съобразено със специфичните възрастови особености.
Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)
Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър