Най-вероятно ще предложим държавните зрелостни изпити (матурите) да се проведат на 30 май и 1 юни, а подновяването на учебната година в клас да почне от 14 май. Това заяви образователният министър Красимир Вълчев на специален брифинг.
Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си
Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата
Той добави, че университетите не виждат проблем за отлагане с около седмица.
Все още не сме достигнали пика, предупреди Вълчев и най-вероятно, по негови думи, във всички висши учебни заведения в чужбина ще има отлагане на прием. Ако някъде няма такова отлагане, ще можем да издадем дипломи по-рано, увери образователният министър.
13-15 юни пък се очаква да са матурите след VII клас - за това ще води образователното министерство. Изпитите след IV клас ще са най-вероятно на 29-30 май, но всички предложения окончателно ще бъдат оформени следващата седмица. Изглежда обаче няма да се проведат оставащите кръгове от национални състезания.
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината
За външното оценяване по-големият проблем е това след седми клас. Засега не се говори за отмяна на външно оценяване, но Вълчев не изключи такъв вариант. Може би ще има отучване няколко съботи и недели през юни, за да се компенсира това, което дистанционното обучение не е могло да обхване, добави министърът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол
Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика
Великденските дни са почивни (17 - 20 април) т.е. тогава има ваканция, но ще има предложение за някаква учебна дейност и тогава - за занимания по интереси, по 2-3 часа, а не 6-7 часа на ден, както е в нормален ден.
Що се отнася до дистанционното обучение, Вълчев каза, че няма единен вариант как то да се провежда и съответно няма да има опити за единна организация, както е като ходиш в клас. Според него, има подобряване на организацията, но има училища, които следва да подобряват процеса.
Вълчев се оплака и от отношението на родителите към образованието "за една част" от децата - ромските общности. Имало групи, от които под 60% са включени в дистанционното обучение, но има и 11%, които са извън дистанционното обучение - с тях работят медиатори. Тези 11% работят с различни интернет приложения и хартиени материали. Стартирала е доставката на предпазни облекла за медиаторите, през следващата седмица се очаква най-много облекла да стигнат до тези хора, посочи Вълчев.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
"Средно децата учат повече", увери образователният министър, който видя доста сигнали за претоварване на учители и ученици. "Искаме децата да са четящи, можещи", добави той. Ще има и "нещо като" национален център за психологическа помощ - за ученици най-вече.
Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 2 април"