Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заради голяма бедност все повече деца напускат училище

20 април 2016, 20:36 часа • 2748 прочитания

Засилващата се бедност е голямата причина все повече деца да напускат училище.

Тревожният извод прави Националната мрежа за децата.

Последните данни на националната статистика показват, че близо 18 хиляди момчета и момичета са напуснали класните стаи за година.

Най-много деца отпадат в прогимназията - между 5-ти и 8-ми клас, следват учениците в горните курсове и най-малките - до четвърти клас.

Основната причина - засилващата се бедност през последните 5 години.

Една трета или близо 32% от децата на възраст до 17 години са бедни.

Голяма част от тях нямат подходящо място за учене и писане на домашни, родителите им нямат средства за дрехи и обувки, пише bTV.

Близо 150 деца, три села и едно основно училище „Васил Левски" в Караджово. Много от семействата са социално слаби, препитават се със земеделие и програми за временна заетост.

Целодневната ангажираност с извънкласни занимания и спорт, по-евтини купони за обяд и безплатни здравословни закуски са оръжията, с които училището иска да задържи децата.

Деца отпадат от часовете и защото не искат да учат, а родителите им не ги контролират, понеже работят в чужбина.

„Закриване на училища, сливане на паралелки, трудност с транспортни разходи, там, където са труднодостъпни географски райони и няма голям достъп и възможности за избор на училище, и семейството не може да си позволи да осигури транспортни разходи, за да отиде детето да учи в съседното училище. Ето това може да бъде една причина да се преустанови образованието”, обясни училищния психолог Анет Маринова.

Според Националната мрежа за децата един от големите проблем е, че не се проследяват отделните случаи и рядко се работи с родителите.

На този фон Образователното министерство преди ден (19.04.2016 г.) обяви, че ще търси учители за "рисковите" ромски училища.

140 души, които не са учители, ще имат възможност да получат магистърска степен, докато преподават в училища с компактно ромско население. Това каза вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева в МОН.

Кунева заяви, че по време на българското председателство на Европейския съвет се надява България да покаже добре структуриран подход и много научни изследвания.

„Много е важно да покажем красивия български ум, което ще бъде големият български принос към Европа. Добрата организация и доброто управление е ключово, за да може това да се случи”, заяви Кунева, цитирана от Фокус.

Тя коментира, че има концепция за създаването на агенция, което ще направи начина на обсъждането и финансирането много по-прозрачен на финансирането на научните изследвания и Фонд „Научни изследвания”.

Министърът на образованието и науката заяви, че друг проблем, с който трябва да се справи министерството, е нежеланието на учителите да преподават в рискови общности, където също трябва да бъдат взети мерки.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес