Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Възпитанието на децата щяло да бъде сред приоритетите на МОН

11 март 2018, 15:00 часа • 2631 прочитания

Имаме 90% съгласие между политически сили за това, което трябва да се прави в образованието, заяви ресорният министър Красимир Вълчев.

Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища

Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата

По думите му властите са успели да включат допълнително в образователната система близо 22 000 деца. "Имаме отпаднали вторично около 1200 деца. Отделно от това имаме отпадане, което е всяка година. Но координиратите усилия на институциите дават резултат", заяви Вълчев пред БНР.

Според него възпитанието е много важна част от образованието, но като че ли е подценено през последните години. Предвижда се възпитанието да бъде една от основните теми на Министерството на образованието в следващата една година.

"Ще разработим стратегия за възпитателната работа. Това ще бъде документ, който ще съдържа политики, предложения за политики и дейности по отношение на подобряването на възпитателната работа. Ще използваме този документ и за това да проведем разговор за това какво искаме, как да възпитаваме децата си. Аз като родител искам от образователната система детето ми освен да получи максимума на образователните си възможности, но и системата да го направи добър човек, дори с цената на повече дисциплина и рестрикции. Трябва да възпитаваме децата в толерантност, уважение, дисциплина, трудолюбие. Всичко това се опитваме да го вплетем в учебните програми", подчерта Вълчев.

Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет

Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН

Той добави, че е важно как ще бъдат подготвени учителите: "Ще използваме възможността да разменим добри практики между образователните институции. Възпитанието трябва да бъде във всеки час, в отношението на учителя към ученика. Много е важно ние да подготвим добрите учители, да имаме добрите мотивирани учители, за да възпитат децата ни."

Вълчев добави, че недостигът на учители е налице в много страни. Младите хора са много по-малко склонни да се включат в професии, които са по-предсказуеми и еднообразни, каза той и добави, че все повече учителската професия ще разчита и на хора, които няма да работят по 40 години в образователната система. След 10-15 години ще имаме най-голям недостиг, смята министърът.

По думите му, е много важно да има политически консенсус да се поддържа учителската заплата над средната за страната.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес