В следващите десетилетия хората, които ще постъпят на пазара на труда, ще бъдат около 2/3 от тези, които ще навлизат в пенсионна възраст. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на Пловдивски икономически форум.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
„В образованието разчитаме на обществото, на икономиката. Очакванията към образователната ни система ще бъдат по-големи. Образователната тема не може да реши проблема с глобалния недостиг на работна сила, но трябва да направи всичко възможно. Трябва да има съответствие на образованието с потребностите на пазара на труда. Не знам дали има пигмент в образователната система, който в момента не е обект на промяна, в който да няма реформи. Променят се учебните програми. Беше въведен т. нар. компетентностен подход. Тоест, вече не говорим за знания, а за компетентности като съвкупност от знания, умения и отношение“, допълни Вълчев.
„Преди всичко обаче, трябва да обхванем всички деца от образователната система. Ще предоставим допълнителни средства на училища, в които има концентрация на ученици със семейства, в които майчиният език не е български и родителите са с ниска степен на образование, за да влагат допълнителни усилия. Надяваме се, че догодина ще имаме такава система, която да стимулира образователните институции. Важното е, че направихме избор да инвестираме в учители. Те са най-важният фактор в образователната система“, каза той и уточни, че утрешното общество е това, което днес е в класната стая.
"Най-добрите образователни системи са тези, в които най-добрите ученици стават учители. Ако успеем да направим така, че по-добрите ученици са с педагогическо образование и педагогическа професия, утре ще имаме подобряващи се образователни резултати. Мотивираният учител е и ще остане фактор за качественото образование", каза още Красимир Вълчев.
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
Разширяваме дуалното обучение - следващата година 2800 ученици ще бъдат част от него, допълни Вълчев. Той припомни, че тази година учениците, част от дуалното обучение, са 1800.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"
Според министър Вълчев е важно да се повиши репутацията на професионалното образование. „По същия начин както системата на висшето образование дефинирахме списък с приоритетни професионални направления, така и през тази седмица на Министерски съвет направихме списък с професиите и специалностите с очакван бъдещ недостиг на пазара на труда“, каза Вълчев. Той поясни, че МОН мотивира професионалните гимназии да откриват паралелки. Министърът поясни, че професионалните гимназии ще могат да откриват и маломерни паралелки.
Във връзка с извънкласните дейности, министър Вълчев заяви, че финансирането на извънкласните дейности и тези по интереси ще бъде прехвърлено към държавния бюджет. Той припомни, че досега те са финансирани със средства от ЕС и даде пример с проекта „Твоят час“.
По отношение на висшето образование, министърът поясни, че е нерационално търсенето му. Той поясни, че кандидат-студентите търсят по-лесното образование, заради самата образователна степен, но не и заради конкретни знания. „Тук проекция намира и проблемът с понижените ни резултати по математика и природни науки“, допълни Вълчев.
Още: Правителството отпусна десетки милиони за дигитализация и образователни програми