Като цяло няма да има недостиг на ниво София-град и Столична община. Всяко дете ще може да бъде записано, но може би не по първо желание. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев за приема на първокласници в София, който започва от днес преди откриването на форум „Да върнем родителите в училище“ в Националната финансово-стопанска гимназия.
Още: Заради ръст на болните: 6 и 7 февруари ще са неучебни в девет общини в Пловдивска област
Още: Красимир Вълчев: По-важно е да има матура по математика, отколкото външно оценяване след 10 клас
„Ако нямаме критерия близост, то тогава децата няма да имат привилигирован достъп до най-близкото училище“, посочи той.
„Ще имаме ситуация, в която живеещи на 50 или на 100 метра от училище няма да могат да бъдат записани, а ще могат да бъдат записани деца от другия край на града“, допълни Красимир Вълчев. „Надяваме се повече ученици да бъдат записани в най-близкото училище“, коментира образователният министър.
"Тази година новият критерий е уседналост, който е вторичен, спрямо критерия близост. Има за цел да избегне злоупотребите, които бяха през изминалата година с адресни регистрации с цел записване с критерия месторабота", допълни Вълчев, цитиран от Фокус.
Още: МОН няма основание да обявява грипна ваканция
Още: Нова идея: Отпадане на външното оценяване в 10. клас и задължителна матура по математика
„В системата за прием водещият критерий е близост. Имаме доста либерална система, регламентирана в закона“, изтъкна той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нова програма ще подготвят олимпийци по математика
Още: Образователният министър поиска ВУЗ-овете да завишат изискванията към студентите
„Допълнително беше въведено предимство до най-близкото училище. Според нас принципът близост е безспорен от гледна точка на удобството, придвижването, трафика“, заяви министърът. „Имаме райони, в които живеещите деца са повече, отколкото местата, в други е обратното“, коментира Красимир Вълчев.
„Най-много злоупотреби имаше с критерия месторабота. Почти всяко магазинче можеше да издаде бележки за заети в него“, обясни той. „Ако можеше да се контролира ефективно този критерий, можеше и да се приложи, но оценката е, че не можем да го контролираме ефективно“, каза още министърът.