В Сливен стартира мащабно безчинство в образованието, което предвижда механично сливане и обединяване на начални, основни училища и гимназии, за да се изпълни планираното от Министерството на образованието и науката преминаване на едносменен режим на обучение до 2021 г.
Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си
Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата
За това алармира Единна народна партия в съобщение до медиите.
Според съобщението стартът на т.нар. реформа е планиран от бившия ресорен министър Меглена Кунева, но се реализира при сегашния министър Красимир Вълчев.
"Общото между двамата е работата им в правителство на ГЕРБ и фактът, че нито единият, нито другият са проучили базата на всяко едно училище и не са осъзнали факта, че става дума за институции, а не просто за сгради. Като всяка недомислена реформа отговорността е оставена в ръцете на местните власти, така че ако тя е успешна позитивите да се консумират от Министерството на образованието, а ако е провал – да го отнесе местната власт. И точно това се случва", пишат от ЕНП.
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината
По думите на партията срещу кмета на Сливен са застанали родители, учители, деца, директори и общ педагогически персонал. "Това не е оправдание за неграмотността на един кмет да закрие едно от най-старите училища в страната НУ „Васил Левски“, което е отворило врати преди 110 г., преливайки го в друго основно училище или преливайки профилирана гимназия в основно училище", категорични са те.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол
Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика
Според тях е очевидно, че невежеството е обхванало всички етажи на властта.
От партията настояват преминаването в едносменен режим на обучение да бъде уреден чрез съвместно използване на сграден фонд или отделяне на средства за построяването на нови сгради, но не и чрез сливане и заличаване на училища, и гимназии.
Според тях ако някой има съмнение в качеството на обучение на даденото училище, то законовият начин е атестация и тя не бива да се смесва с демографията и елементарната инфраструктура.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
"Надяваме се министърът да не е забравил кой отговаря за образованието в страната, а кметът да не гледа на училищната инфраструктура с магистралния патос на неговия началник, заяви председателят на Единна народна партия Валентина Василева. Вярваме, че разумът ще надделее, преди да надделее друго правителство, което ще се изправи пред същия проблем", завършват от партията.