В МОН обсъждат основно образование да се завършва след 9 клас

04 април 2014, 10:58 часа • 44354 | прочитания

Диплома за основно образование да се взима след девети клас. Това е един от вариантите за законови промени, обсъждани в просветното министерство. Министър Анелия Клисарова потвърди, че има такова предложение, но то е само едно от многото.

Още: Ново предложение за финансиране на второ висше

Още: Неработещите университети да се закриват: Ново предложение

Със сигурност обаче ще има промени в досегашните проектозакони, които от осем години не успяват да влязат в сила. Те предвиждаха учениците да завършват основно образование след седми клас. В момента това става след осми, предаде Стандарт нюз.

Клисарова поясни, че повечето учители й се жалвали, че ако се завършва след седми клас, те няма да успеят дори да ограмотят децата. Много от тях пък няма да продължат по-нагоре в гимназиалния етап. Затова идеята е образованието да се завършва по-късно, така че учениците да бъдат задържани максимално дълго в училище, обясниха депутати.

Предложението за завършване в девети клас е внесено от синдиката на българските учители, начело с Янка Такева. Тя поясни, че ако то се приеме, математическите и езикови гимназии могат да бъдат преименувани в лицеи, за да запазят ранния си прием.

Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)

Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър

Ако училище се завърши в девети клас, гимназията ще остане три години и няма да се разделя на два етапа, както предвиждаха досегашните проектозакони.

Клисарова съобщи още, че ще бъдат отпуснати 46 млн. лв. за ремонти на училищата през лятото. Те ще дойдат от бюджета, а други 172 млн. евро за ремонт трябва да постъпят от Европа до 2020 година.

Още: Оценките от матурите: Съдът наложи забрана, чака се развитие

Още: Да се изучава ли религия в училище? Проучване

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес