Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков заедно с кмета на Бургас Димитър Николов дадоха официален старт на първата олимпиада по изкуствен интелект в света. Тя е създадена от българи и се превръща в една от най-големите новоучредени олимпиади, свързани с изкуствен интелект и STEM науките, съобщиха от пресцентъра на МОН.
Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си
Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата
"След двете олимпиади по информатика и тази по лингвистика, това е поредната международна олимпиада, която България създава“, отбеляза проф. Цоков. По думите му страната ни дава началото на международна надпревара в сфера, която ще е ключова в развитието на човечеството през следващите десетилетия. Той поздрави организаторите и журито, които стоят в основата, за да стане това реалност, както и домакините от Община Бургас.
“Знаково е, че първата олимпиада по изкуствен интелект събира близо 200 участници - младежи от цял свят, които се занимават с това направление. Днес поставяме основата за ежегодни срещи на някои от най-будните умове в тази сфера в различни точки на света и се надявам тази обмяна на знания да допринесе и за развитието на света”, каза още проф. Цоков. Той се обърна и към всички участници като им пожела състезанието да им донесе медали, но и “много хубави преживявания и нови приятелства”.
Още: Младеж потърси помощ от изкуствен интелект, за да заплашва Главчев и правителството
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината
200 ученици от над 40 държави
Близо 200 ученици от над 40 държави ще бъдат в Бургас от 9 до 15 август, за да покажат своите знания в полето на изкуствения интелект. Това са 44 отбора от различни държави, а България като страна домакин ще бъде представена от 2 отбора.
Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол
Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика
В организацията и съставянето на задачите са включени международни учени от водещи университети, като ключова роля има българският институт за изкуствен интелект и информационни технологии INSAIT, който е част от Софийския университет. Партньори и спонсори на IOAI са институции, неправителствени организации и компании от цял свят, а генерален спонсор е Google.
Още: "Няма стандарт за качество": Какво се случи с образованието в България?
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
В продължение на една седмица ученици, ръководители и учени ще премерят знанията си в състезанието, което съчетава научни и приложни задачи. Целта му е да предизвика участниците да мислят критично, да трупат теоретични и практически знания, да им даде перспектива за необятните възможности в тази област и да постави пред тях и обществото актуалните въпроси, свързани с изкуствения интелект.
В официалното откриване участие взеха още председателят на Комисията по образованието и науката в Народното събрание д-р Силви Кирилов, народни представители, областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова, Мария Илиева, която е лице на олимпиадата и др.