Това, което е нередно и се вижда с просто око, е сложните термини в учебниците след 5 клас. Това заяви директорът на 51-во училище в София Асен Александров пред БНТ.
По думите му сложността на учебния материал се държи на това, че пишат за най-добрите. "Учебниците са трудни и задачата на учителя е да го предаде на добро ниво за учениците. Според мен изобщо не трябва да има учебници", изтъкна Александров.
По математика децата не могат да намерят лицето на някаква фигура, а в 7 клас трябва да решават някакви теореми. 2/3 от хората, които завършат училище, не си спомнят какво са учили в 6 клас. Част от учениците, които не проявяват признаци на успех по предметите, трябва да научат най-базисните и важни неща. Защо всички ученици в 8 клас започват да учат английски език, запита Александров.
За матурите след 7 и 12 клас, Александров заяви, че не очаква по-различен резултат от миналите години.
Зорница Трифонова от Асоциация "Родители" заяви, че са необходими допълнителни занимания за децата от сложността на самите учебници и учебни програми. Една от първите стъпки е промяна на учебните програми, настоя Трифонова и добави, че и сега има допълнителни материали и помагала, които се използват.
Още: МОН почва преглед с цел реформа на съдържанието в учебниците от I до X клас