Център за енергийно развитие и нови науки (ЦЕРНН) ще бъде изграден във Враца. Днес министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков участва в подписването на Меморандум за сътрудничество за реализация на проекта, в който като страни са включени редица държавни и общински институции.
Още: Ще има ли освобождаване от матури при висок успех и колко от учителите го искат
Още: Ударно намаление: По-малко позволени отсъствия в училище, готви се промяна
ОЩЕ: В България стартира първата в света олимпиада по изкуствен интелект
„Образованието е холистичен процес, а този проект обединява знанието с практиката. Учениците ще имат практическо обучение и ще могат да реализират на практика компетентностния подход – изграждането и усвояването на меки умения, каквато всъщност е идеята на съвременните образователни системи“, каза министърът при подписването. По думите му настоящата инициатива е пример за ползотворно сътрудничество между образователни институции, бизнес и местна власт.
„Образованието е бъдеще, а бъдещето винаги е свързано с мечти. Затова възприемам този проект като една мечта за по-образована и по-бързо развиваща се България, в която има още повече възможности децата да избират да остават тук“, отбеляза още министърът.
Още: Стипендии за бъдещи студенти с математика и природни науки: Ново предложение
Още: Учители пак заговориха за отпадане на матурите: Ето при какви условия
Какво предвижа проектът?
Проектът предвижда изграждане на Регионална технологична гимназия до 2027 г., която да привлича ученици от цяла Северозападна България. За младежите ще бъдат осигурени модерни общежития за настаняване. Планирано е и създаването на университетски корпуси на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и на Техническия университет-София, както и на център за развойна дейност. Финансирането се предвижда да се обезпечи по Интегрирано териториално развитие.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ново предложение за финансиране на второ висше
Още: Неработещите университети да се закриват: Ново предложение
ОЩЕ: Инвестираха над 650 000 лв. в интерактивни зали в 22 университета
Целта на новия център е да подготвя специалисти в областта на енергетиката, компютърните науки и новите технологии. Заедно с това ще се провеждат научни изследвания и ще се работи с бизнеса за преодоляване на недостига на кадри в ключови сектори като енергетика и високи технологии.
Проектът включва и създаване на индустриална зона, където завършилите специалисти ще могат да се реализират професионално. Паралелно с това те ще имат възможност да продължат образованието си в корпусите на Софийския университет и на Техническия университет-София. Вече са водени и разговори с големи технологични компании, които имат интерес да развиват дейност в бъдещия център.
Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)
Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър