Стрес тест за националното външно оценяване в 7 и 10 клас ще се проведе утре във всички пловдивски училища, ангажирани с провеждането на изпитите. Целта е всяко от тях да влезе в системата, да изтегли изпитния вариант и да го разархивира, за да се предотвратят гафове в изпитните дни.
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината
Припомняме, че тази година в един и същи ден ще се провеждат едновременно два изпита – за 7 и за 10 клас. На 16 юни в 8 часа започва НВО по български за завършващите първи гимназиален етап, а в 9 часа стартира НВО за кандидат-гимназистите. На 18 юни в същите начални часове е насрочено НВО по математика.
НВО по чужд език е по желание и ще се проведе на 17 юни. От 11 до 15 юни се провежда НВО по информационни технологии за измерване на дигиталните компетентности, което също е по желание.
4900 са десетокласниците от Пловдив и областта, които ще полагат изпитите в 140 училища. Седмокласниците са 5981. Те ще се състезават за прием в 235 паралелки.
Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол
Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика
Директорите на средните училища са в тих ужас как ще се справят с организацията и провеждането на изпитите, защото трябва да изтеглят и разархивират изпитни материали през час, при това разчитайки на квестори от други училища. Повечето са разпределили учениците от двата випуска на различни етажи, формирали са отделни комисии и лично са направили инструктажи на учениците си, за да не допуснат инциденти. Според изискванията на МОН навсякъде трябва да има обособена и КОВИД зала за карантинирани ученици. Препоръката е в тези стаи квесторите да бъдат имунизирани учители. Директори споделиха притеснението си, че 10-класници, които са избрали да продължат онлайн и след масовото връщане към присъствено обучение, нямали намерение да се явяват на НВО.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
За да се спазят противоепидемичните изисквания, в една изпитна зала не трябва да има повече от 10 деца. Учениците влизат в училища с маска или шлем, спазвайки метър и половина дистанция. На входа на всички се мери температурата и се прави дезинфекция на ръцете. Допускането до изпита е със служебна бележка, подписана и подпечатана от директора, както и с документ за самоличност. Личните вещи и техниката се слагат в индивидуален прозрачен плик, който се оставя на видно място при влизане в залата.
След приключване на определеното време за работа по част 2, ученикът поставя свитъка за белова по български и по математика направо в индивидуалния плик за изпитната работа, без да го запечатва. Изпитният материал (в т.ч. математическите формули) и листовете за чернова не се поставят и засекретяват в индивидуалния плик и няма да бъде проверявани. Така че учениците отбелязват верните отговори само в листа за отговори и в свитъка за белова.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН