2017 г. ще бъде много трудна в сферата на образованието. Това прогнозира зам.-министърът на образованието и науката Диян Стаматов, цитиран от пресцентъра на просветното ведомство.
Още: Неработещите университети да се закриват: Ново предложение
Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)
За да е интересно на учениците, промените са свързани с олекотяване на учебното съдържание. Започва и огромен проект за квалификация на учителите - свързан е с нови методи и начини на преподаване, пояснява той.
Стаматов е подчертал, че през годината ще се залага на квалификацията на учителите и директорите, тъй като новото поколение очаква интересни методи и факти, представени по различен начин.
Той е отбелязал, че 2016 г. е била концентрирана върху влизането на новия Закон за предучилищното и училищното образование, и върху подготовката на нормативните документи, които ще дават резултат, но има и необходимост от промяна там, където е забелязан проблем.
Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър
Още: Оценките от матурите: Съдът наложи забрана, чака се развитие
"Проблем с недостиг на преподаватели няма, но в краткосрочен план той ще възникне", е казал Диян Стаматов и се е аргументирал със средната възраст на преподавателите, която е малко над 53 години. По думите му специалността "Педагогика" е приоритетна, а стипендията за тези студенти вече е много по-висока.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Да се изучава ли религия в училище? Проучване
Още: Така излезе: Учителите в черния списък на "Възраждане" сами са си виновни
"Естествено е правителството, което идва, да запази този тренд на промяна на учителските заплати. Много важно е да има стабилен финансов ресурс за образование", е посочил зам.-министърът на образованието.