Бившият служебен министър на образованието в кабинета „Донев“ – Сашо Пенов, е увеличил приема на студенти в университетите у нас в направления, които не са сред най-желаните сред кандидат-висшистите.
Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си
Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата
С най-голям скок на отпуснатите места за догодина е военното дело, а номер 2 е национална сигурност. През миналата година държавата е отпуснала 492 места за тази специалност, като са били заети 475 – т.е. имало е 17 незапълнени. За следващата година, изненадващо, са планирани цели 582 места – или с 18% повече, пише в. „Сега“.
Изданието цитира справката за 2023/2024 г. от план-приема в държавните университети, с която разполага. От нея става ясно, че по същия начин е увеличен приемът в още няколко направления, в които определено няма глад за кадри – например масовите икономика (с 13% повече студенти) и администрация и управление (с 33% повече), които най-сериозно се орязваха през последните години.
Подобно увеличение на приема има при психологията - от 219 на 317 бройки (скок от 44 на сто), както и при обществени комуникации и информационни науки - от 449 на 551 бройки (22% скок). Изненадващо увеличение има и за направление стоматология, въпреки че в сферата няма особено желание, от 200 на 251 места - т.е. с 25%.
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината
За сметка на това пък са намалени бройките за направление проучване и добив на полезни изкопаеми, която е с най-голяма добавена стойност. В нея влизат студенти с не особено висок успех, а излизат с високи заплати - тук държавата предлага да субсидира само 136 места при утвърдени за тази година 182, т.е. 25% по-малко. Трябва да се отбележи все пак, че от тези 182 места сега са заети 126.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол
Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика
ОЩЕ: Най-високата заплата пак е в Челопеч - близо 3000 лв., вижте топ 10
Служебният екип в МОН предложи в средата на май проект на план-прием във вузовете за догодина, от който ставаше ясно, че двете военни висши учебни заведения - Военната академия "Г. С. Раковски" и Националният военен университет "В. Левски" във Велико Търново, ще са с най-висок ръст на планираните за държавно субсидиране места за студенти спрямо миналата година. Цифрите са съответно 30% и с 25% увеличение.
Провежданата в последните години политика по преструктуриране на приема в университетите изглежда изоставена. Вместо да предложи повече студенти по технически и инженерни науки, от каквито икономиката ни изпитва сериозен недостиг, служебното просветно министерство е предложило за догодина увеличаване на бройките за масови направления, пише в. „Сега“.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
План-приемът стана тема на дебат наскоро в Комисията по образование в парламента. Бившият ресорен министър от ГЕРБ Красимир Вълчев попита Сашо Пенов дали МОН се отказва от политиката по преструктуриране на приема. „Виждам увеличение на икономика, администрация и управление и най-вече на национална сигурност, а в приоритетни направления има намаление. Ако е така, това е много жалко, значи заличаваме всичко, направено досега“, заяви Вълчев.
"Тъкмо обратното, националната сигурност не е основен приоритет на МОН. И при нас, и при министър Денков бяха значително намалени средствата на студентите по национална сигурност, за сметка на които се осигуриха повече средства за останалите направления", отвърна вече бившият министър Пенов. Макар средствата действително да бяха намалени преди години, местата за студенти се увеличават, както се вижда от справката.