Не се вижда много плам в БАН за финансирането на изследвания от практическо значение, не го виждам много. Трябва по-ясно да се каже, че ще се стимулират научни изследвания, които са ефективни. Това заяви ръководителят на БАН акад. Юлиян Ревалски по време на първата от поредица дискусии относно Националния план за възстановяване и устойчивост на България.
Още: Нова идея: Отпадане на външното оценяване в 10. клас и задължителна матура по математика
Още: Нова програма ще подготвят олимпийци по математика
Ревалски изрично подчерта, че от БАН излизат най-много научни проекти, които се патентоват. Той говори по т.нар. първи стълб от Плана за възстановяване.
Прав е академик Ревалски – ключът е как се разпределят парите. Каква полза, ако сме заделили пари, но не отидат на правилното място, съгласи се Дончев. Според него, универсалният критерий трябва да е „ефективност”.
„Не приемам спор фундаментална срещу приложна наука”, каза още Дончев.
Още: Образователният министър поиска ВУЗ-овете да завишат изискванията към студентите
Още: Първокурсничка на СУ и INSAIT проби на световен форум за изкуствен интелект
Професор Николай Денков наблегна на идеята за „изследователски университети”, като подчерта важността студентите да се включват в практики там, защото се изграждат като специалисти. Трябва да има общи критерии за създаване на изследователски университет, но и всеки университет да може да припознае в рамката от критерии себе си и да намери своя път, каза Денков. Той смята и, че е много важно от самото начало да се присъединят млади и талантливи специалисти, а БАН също да се включи - с кадри, които да обучават, но и също БАН да има достъп до „следващото поколение изследователи”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Два неучебни дни за учениците в Сливен
Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си
Още: "Томислав Дончев: Четири основни стълба включва спасителният план (ВИДЕО)"