През последната година има подобрение на финансирането на висшите училища като се финансиране според качеството на образование. Наблюдава се и по-високо ниво на научни продукции, както и на реализация на студентите. Това стана ясно на специализирана пресконференция, на която беше представена актуалната информация по "Реинтинговата система на висшите училища в България" - за 2021 година.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Според данните, има увеличаване на броя на студентите - миналата година са били под 200 000, а сега има увеличение с 2%. Наблюдава се и ръст на новопостъпилите чуждестранните студенти в направленията на медицината, стоматологията и ветеринарната медицина.
В професионално направление расте и желанието към сферите на образованието и здравеопазването. Най-желаната преди години специалност икономика, сега се е оказва най-малко желана.Това, което стана ясно и на самата пресконференция е, че ако години наред икономиката, правото и администрацията са били най-желаните специалности, то сега, дали заради новия начин на живот, медицината, педагогиката и икономиката са начело на топ 3.
Безработицата сред младите вишисти се увеличава и достига до 3,5% в някой сектори и това е най-високото ниво от 2005 г. насам. Причините се коренят заради наложените пандемични мерки, а сферите които обхваща са в областта на туризма и социалните дейности.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Интересен факт е, че преди пандемията само три от специалностите са били над прага на 3%-ната безработица, докато сега над 31 отрасъла са били засегнати от кризата с COVID-19.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
По инциатива на в. "24 часа" "Рейтинговата система на висшите училища в България" беше представена за 11 път днес (02.12.2021) в Министерството на образоването и науката. Рейтинговата система е добър общ показател по отношението на целите, които си поставят университетите. Рейтинговата система е в помощ на кандидат-студентите и ги ориентира къде да продължат своето образование, както и да видят висшите учебни училища какви перспективи и реализация предлагат. Повече информация от направената статискика може да намерите на сайта на рейтинговата система на университетите в България.
Още: Висшите училища получават 15 млн. лева за справяне с кризата, породена пандемия