Университетите дават завишени бройки за приема си. България обаче няма нужда от толкова много висшисти, особено в някои области. Много от хората, които влизат на второ и трето класиране, нямат интелектуален капацитет, за да завършат.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Това каза бившият ректор на Софийския университет "Св. Св. Кирил и Методий" проф. Иван Илчев пред Нова телевизия.
Системата е сбъркана, започна да се поправя през последните години и се надявам, че след няколко години ще има резултати, коментира той.
За поредна година почти всички университети у нас са принудени да удължат приема на студенти и да правят четвърто, че някои и пето класиране. Причината - незаети места в почти всички висши учебни заведения.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Притеснителните данни от тази година видяхме и миналата година, виждаме и тази, а специалности, които доскоро бяха цел на хиляди кандидат-студенти, днес могат да се окажат повече от достъпни. Когато се заговори за образование и образователна система, много често се спекулира от политици и медии, но място за спекулации няма, каза проф. Илчев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
„Образованието е много консервативна система и трудно се променя. Необходимо е време. То зависи и страшно много от политиката”, коментира още той.
Припомняме, че 633 места (близо 13%) за първокурсници по държавна поръчка в Софийския университет "Св. Кл. Охридски" останаха незаети след окончателното класиране. Тази година Алма матер набира 4916 студенти. Празни са и половината места за прием на платени бакалаври и магистри. От общо 695 места незаети са 348 бройки. Точно затова от Софийският университет, както и от УНСС обявиха, че ще приемат студенти и приемни изпити от други университети. Това породи множество дискусии у нас, както и негативни коментари.