Трябва да се помисли за вариант, в който училищата да имат възможност да са по-гъвкави с началото на учебната година. Една седмица по-късно или по-рано от реалните дати е идея, която някои от иновативните училища прилагат. Много е важно как се употребява това време. Може първата седмица да бъде седмица за адаптация, а не активни учебни занятия.
Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)
Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър
Това каза за bTV Цвета Брезнишка от „Асоциация родители“. Според нея промяната в датата на началото и края на учебната година няма даде еднакъв ефект навсякъде.
Заместник-министърът на образованието Таня Михайлова припомни, че министърът на образованието е този който определя срока за началото на учебната гоидна. Сега има възможност училищата сами да определят до три дни за неучебни в зависимост от условия. Училищата имат своите инструменти, макар да не са толкова гъвкави.
Според бившият заместник-министър на образованието и директор на столичното 119 СОУ Диян Стаматов "проблемът е, че с една седмица се удължава реалното учебно време, което е съвсем естествено да доведе до разклащането на системата. Традицията е повелявала да се започне на 15 септември и да се приключи на 30 юни. Миналата година имахме същия казус – обществото показа, че не бива да се пипа по никакъв начин ваканцията. Няколко експерти разклащат цялата страна за няколко дни."
Още: Оценките от матурите: Съдът наложи забрана, чака се развитие
Още: Да се изучава ли религия в училище? Проучване
Според него предложението не е добро, тъй като ще доведе до пълно развълнуване на цялата страна – това са две седмици по-рано. От друга страна "на децата от уязвими групи мястото им е в училище и без това им е студено вкъщи."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Така излезе: Учителите в черния списък на "Възраждане" сами са си виновни
Още: Ще има ли задължителна матура по математика: Отговорът на просветния министър
Стаматов допълни, че е добре, че се казва, че това е предложение на експерти, защото „експертите трябва да поемат отговорността."