Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Половин милион лева ще струва военното обучение и патриотичното възпитание в училищата

17 февруари 2021, 14:44 часа • 3332 прочитания

500 000 лева за възпитаване на патриотизъм при подрастващите – толкова е предвидено съгласно проект за решение на Министерския съвет за одобряване на национални програми за развитие на образованието. Проектът е пуснат за обществено обсъждане.

"Една от важните задачи на българското образование е да спомага за изграждането на стабилна ценностна система в подрастващите, в която патриотизмът заема особено място. Патриотизмът е обич към родината и желание за опазването ѝ, възхищение от националните постижения, привързаност към родната земя, език и традиции. Нужно е изграждане на възгледи, които да повишат в ученика мотивацията за участие в дейности, които да подсилят усещането му за принадлежност към неговото училище и да го възпитат като гражданин на България" – това са три от ключовите изречения в представянето на програмата.

Още по-внушително звучи една от четирите цели - осмисляне на свободното време на учениците със занимания по интереси, подпомагащи интелектуалното, духовното, нравственото и физическото им израстване!

От предвидените половин милион лева, 300 000 трябва да отидат за "разработване на проекти, свързани с изследване на историческото минало на българската армия, както и за тържествено отбелязване на Деня на храбростта и празника на Българската армия – 6 май". Само че тези пари следва да ги даде Министерството на образованието (МОН).

Какви са очакваните резултати? Първо, повишен интерес от страна на ученици, родители и училищни ръководства към историческото минало на българската армия. Второ - формирани граждански ангажирани личности, приобщени към ценностите на демократичното общество.

200 000 лева по проекта следва да бъдат похарчени за национален форум за представяне на добрите практики и обучение на учениците в първоначални умения, свързани с военното дело, от класираните училища(от областите Бургас, Варна и Пловдив по две училища, от София-град –три училища, от останалите области в страната по едно училище). Отново, парите трябва да ги даде МОН. В този модул на програмата, като цели са поставени придобиване на необходимите първонaчални знания и умения по военна подготовка, придобиване на знания и умения за оказване на първа медицинска помощ, надграждане на знанията по военна история, развиване на лидерските умения на учениците.

Още: С Национална програма - връщат военното обучение в част от училищата

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес