В поредния доклад на PISA българските ученици на 15 г. са описани като нетолерантни към имигранти и незапознати с глобалните проблеми. В доклада се посочва още, че те не са любопитни към други култури и че са под средните показатели за склонност към приемане на различна гледна точка.
Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си
Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата
PISA е най-мащабното изследване в света на подрастващите, техните учители и образователната система. Последният доклад PISA 2018 Global Competence бе представен в Сингапур на 22 октомври 2020 година.
Като плюс е отчетено владеенето на поне един език, различен от говорения в семейството. Това предимство имат 71% от децата, а 95.3% учат два или повече чужди езика в училище.
По-малко от половината директори са съобщили, че в преподаването в тяхното училище са засегнати международните конфликти и причините за бедност. 60% получават здравни беседи и обучение по равенството на половете. Едва 30% от училищните директори са посочили, че в техните училища с децата се говори как да контактуват с други културни и религиозни общности.
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината
Въпросите са били в 7 направления: климатични промени и глобално затопляне, глобално здраве, миграция, международни конфликти, глад и недохранване в различни части на света, причини за бедността и равенство между мъжете и жените в различни части на света.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол
Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика
България е сред държавите, в които има голямо значение материалното и общественото положение на семейството, се посочва още в доклада.
По отношение на нагласата към имигранти, нашите 15-годишни ни подреждат сред страните с най-отрицателни нагласи - Унгария, Полша, Словакия, Турция, Латвия и Саудитска Арабия.
До Доминиканската република и Обединените арабски емирства се подреждаме пък, когато е отчетена способността на учениците да разбират и приемат чуждата гледна точка.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата