Всички мерки, свързани с тестването на децата, които бяха обявени, трябва да се случват през цялата учебна година, независимо от заболяемостта. Това са превантивни мерки и напълно ги адмирирам. Това пише в профила си във Facebook експертът по управление на кризи и учител Петър Велков.
При висока заболяемост единственият вариант е онлайн обучение. При свръхвисока, каквато имаме например в София, е престъпление. При изнемогваща здравна системата е потресаващо изобщо да говорим за нещо различно от дистанционно обучение. Всички неща, които бяха обявени, изискват много време да се случат логистично и организационно, за да се правят реално и ефективно, категоричен е Петър Велков.
Учителите, които откажат да се тестват и върнат, и хибридното обучение в паралелките, където между 35-49% от децата останат вкъщи, а другите са присъствено, ще направи организирането на нормален учебен процес изключително трудно. Ефективността на тази форма на обучение, цялата неразбория и многото позитивни тестове, които ще се появат в момента, ще направи тази форма на обучение драстично по-слаба от ОРЕС, смята още учителят.
Той все пак намира и позитиви в ситуацията. "Поздравления, че министър Денков успя да се пребори за тестването да не става вкъщи. Не сме дорасли като общество това да се случва там. Щеше да е поредната проформа мярка и милиони средстава, хвърлени напразно", категоричен е Петър Велков. Според него прагът от 50% съгласни родителите за тестване означава, че огромна част от паралелките ще останат дистанционно.
"До следващата седмица много неща ще се променят и в здравната обстановка, и в политическата, и в обществената като настроения, така че всичко е силно съмнително", смята още Велков.