Не мисля, че матурите след IV и X клас са толкова необходими по принцип. Това е специфичен формат, който натоварва и родителите – децата често ходя да се подготвят и извън училище. Не е вярно и, че от тези матури (т.нар. малки матури) не следва нищо – има жалби, според които училища разформироват и преобразуват класове на база резултатите от тези изпити. Получават се "класове на отличници", както и на такива с (уж) по-слаби резултати, а това влияе зле на самочувствието на децата. Така омбудсманът Диана Ковачева обобщи защо малките матури не трябва да се провеждат тази година.
Ковачева посочи и, че има предложение от родител малките матури да са анонимни. Тя смята, че тази идея е смислена.
Нека не създаваме излишни рискове с матури, които не би трябвало да имат значение, призова Ковачева.
Следва да бъдат проведени и много сериозни разговори за матурите след VII и XII клас. Те не може да бъдат отменени – може би трябваше да се помисли през лятото за това, добави омбудсманът пред БНТ. Ще отпадне част от материала, но проблемът е, че пак имаме паралелна подготовка – т.е. извън училището. Изпитите са специфични, за време – децата трябва да се готвят по този формат. Трябва да се помисли да не се изнася подготовката на децата в един паралелен свят, извън училище. Не бива да се въведат т.нар. интегрирани матури преди промяна на подхода, обясни Ковачева.
Надявам се онлайн обучението да не продължи прекалено дълго, защото ще остави отпечатък върху поколения. Образованието е важно, но здравето е над всичко, заяви омбудсманът.
Отпечатъкът на пандемията
Дали наистина всеки, който е под карантина, ще може да гласува – с мобилна избирателна секция? Формално погледнато би следвало да може, но практически ..., усъмни се омбудсманът. Тя настоя в чужбина да бъде направено всичко възможно от дипломатическите ни представителства и това да е видимо – че всички усилия за осигуряване на възможност да се гласува са били направени. Ковачева обаче смята, че заснемането на членове на секционните избирателни комисии при броене на бюлетини касае личната неприкосновеност - т.е. самоличността на тези хора.
Що се отнася до отварянето на молове и ресторанти, Ковачева не се ангажира с мнение кога – това е работа на здравните власти, но подчерта, че е важно да има подкрепа за бизнеса.