Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Образователният министър уверява, че ще има достатъчно учители за тази година

20 август 2018, 09:30 часа • 2167 прочитания

Нормално, в момента се попълват педагогическите състави, имаме недостиг на учители, защото голям брой учители се пенсионират. Над 5000 учители се пенсионират като тази година се очаква да излязат от системата между 4500 и 5000 учители, но още не се знае колко от тях ще останат на работа, въпреки или правото си на пенсия. Само в София се търсят 650 учители, като в столицата работят около 15 000 души. Това обясни министърът на образованието Красимир Вълчев пред Нова телевизия.

Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища

Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата

Във всички училища и детски градини учебната година ще започне. Някъде се ангажират пенсионери, на други места учители с друга специалност работят и по близки дисциплини, добави Вълчев пред Нова телевизия.

По думите на Вълчев, най-големият недостиг на учители ще дойде след около 10 години – засега системата бива компенсирана и удържана. Образователният министър каза, че в общия случай учителската професия не е привлекателна – младите търсели професия, която дава по-бързи възможности за реализация, включително парична.

Родителите си мислят, че ако запишат детето си в най-добрата гимназия, ще има най-добрите шансове. С новия закон се надявам повече гимназии да изберат профили, да ги комбинират, с което да дават продължение както към пазара на труда, така и към висшето образование, уточни Вълчев. Още миналата година поискахме от училищата да обявят профилите си за XI и XII клас – надяваме се, че повече училища ще изберат профили с математика и природни науки, те ще се търсят все повече на пазара на труда, добави Красимир Вълчев.

Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет

Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН

Попитан относно новия предмет "Гражданско образование" в XI и XII клас, образователният министър призна, че ще се учи за „купуването на гласове”, като уточни, че става въпрос за изборния процес. Пример за симбиоза е включването на произведението на Алеко Константинов "Бай Ганьо – журналист", като министърът посочи, че учителите могат да включат по свое усмотрение и "Бай Ганьо прави избори". Образователният министър подчерта още, че новите учебни програми за 11 и 12 клас ще влязат в сила от 2020 г. и 2021 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес