България за трети път участва в международното изследване TIMSS и днешните резултати са най-добрите по математика. Средният резултат на българските ученици в четвърти клас е 530 точки, което ги нарежда на 14-о място от 59 държави.
По природни науки, които обхващат знания и умения, свързани с физика, химия, география и биология, средният резултат на нашите четвъртокласници също е 530 точки. Той е с 9 точки по-висок от предното изследване през 2019 г., каза днес служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков, представяйки резултатите от TIMSS за 2023 г., цитиран от БТА.
Проучването е с фокус математика и природни науки и е проведено в 59 страни. То се прави на всеки четири години от 1995 г. насам, а през 2023 г. България участва за трети пореден път. Проучването в страната обхваща 4103 ученици от 153 училища, както и техните 232 учители и родителите на 4073 от тях.
Още: МОН обяви 3 януари за неучебен ден в цялата страна
Към проучването са разработени и въпросници за ученици, учители и родители, чиято цел е да изучат контекста, в който децата развиват способностите си по математика и по природни науки - семеен, социален, училищен и този в класната стая.
По-добри резултати от средните за нашите ученици
"Изследването е направено през 2023 г. и в него участват 59 държави, като тези точки - 530 точки по математика и 530 точки по природни науки - са значително по-високи от средния брой точки за изследваните държави", отбеляза Цоков. Конкретните средни стойности за страните, в които се е провело изследването, са 503 по математика и 496 по природни науки.
"Това означава, че нашите ученици се представят значително по-добре в сравнение с четвъртокласниците в много образователни системи", заяви министърът.
Още: 2 златни медала за български ученици от Международната олимпиада по биология
Може да се направи извод, че най-добре се представят учениците в азиатските държави, като в двете изследвания на първо място са четвъртокласниците в Сингапур. Много добре се представят също учениците от Тайван и Турция, каза Цоков.
"Трудно може да се даде точно и обективно място на нашите ученици в изследването, но трябва да кажем, че то е накъде между 14-о и 15-о място в сравнителен план, като трябва да отбележим, че с някои държави имаме еднакъв брой точки. Това е свързано по математика с еднакъв брой точки с Чехия и с Швеция. Имаме една точка повече от учениците във Финландия, където средният резултат е 529. Имаме 5 точки повече от учениците в Австралия, 6 точки повече от учениците в Германия", обобщи проф. Галин Цоков.
В природните науки на първо място отново са учениците в Сингапур, като българските четвъртокласници имат съизмерими резултати с учениците от Швеция, САЩ, Ирландия. С равен брой точки сме с Норвегия. Малко повече са точките ни от Чехия, Румъния, Словения, Латвия, съобщи образователният министър.
"Общият извод от тези резултати е, че нашите четвъртокласници се представят много добре на тези международни сравнителни изследвания, като трябва да добавим, че резултатите до голяма степен се обвързват и анализират с влиянието на различни фактори върху образователната среда и обучението на четвъртокласниците", каза Цоков.
Още: Български ученици спечелиха 7 медала от евроолимпиада по информатика
Деца, чиито семейства са с богати библиотеки, са по-успешни
Резултатите на ученици, които имат повече от 25 книги в библиотеките си вкъщи, при които един от родителите е с висше образование и работи като експерт или специалист, са значително по-високи в сравнение с учениците с по-малко образователни възможности в семейството, обясни министърът.
Другият такъв важен фактор - вече в училищна среда - е този, свързан с дисциплина и сигурност. 78 процента от учениците, участващи в изследването, се намират в сигурна образователна среда, свързана с много добра дисциплина, и това дава едни по-високи резултати - около 540 точки по математика, и малко повече по природни науки. Това е в сравнение с учениците, които са в среда, свързана с несигурност и с по-ниска дисциплина, като тук процентът е по-малък, обясни Цоков.
14 процента от учениците по математика и 17 процента от учениците по природни науки у нас попадат в скалата на най-високи постижения. Средно за страните, участващи в изследването, този процент е едва 7.
Общият брой на задачите, които се решават от учениците, са 107 по математика и 97 по природни науки.