Правителството "Денков" прие законовите поправки, които предвиждат таксите в държавните университети да отпаднат още тази година. Днес (24 април) измененията влизат за обсъждане в парламентарната комисия по образование, а депутатите ще имат последна дума за одобряването им или не.
Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си
Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата
Промените предвиждат таксите да отпаднат още от тази академична година и да не се плащат сумите за втория семестър, въпреки че на много места те вече са внесени. Измененията ще засегнат 127 000 студенти и докторанти държавна поръчка.
Целта на отпадането на таксите е да се подобри достъпът до висше образование, както и българските университети да станат по-привлекателни за тези кандидат-студенти, които се колебаят дали да учат у нас, или в чужбина, обясниха управляващите при обявяването на промените. Още: "ГЕРБ и ДПС не искат": Премиерът в оставка за безплатното висше образование (ВИДЕО)
Денков с позиция
Бившият премиер акад. Николай Денков публикува във Facebook профила си позиция по темата, публикуваме я без редакторска намеса.
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината
Една от важните промени в новата Конституция е обявяването на образованието за национална ценност. Така, чрез върховния закон на държавата, задължихме всички управляващи, които и да са те, да създават условия за свободното развитие на образованието и да го подпомагат, вкл. като улесняват достъпа до висшите учебни заведения.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол
Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика
За да не останем в сферата на пожеланията, по време на редовния кабинет предложихме промени в Закона за висшето образование (ЗВО). Ако те бъдат приети, държавата ще поеме университетските такси в специалностите с държавна поръчка. В момента това обхваща всички 127 000 студенти и докторанти. Но означава също, че всички младежи, които досега са се отказвали от следване по финансови причини, или трябва да работят като бармани или сервитьори, за да се издържат, вече могат да получат пълноценно висше образование.
Днес в ресорната комисия в НС ще търся подкрепа от депутатите за тези предложения в ЗВО.
На този принцип работят университетите в Германия - с максимално отворен прием, но с високи критерии за успешно завършване и повече шансове за пълноценно участие в професионалния и обществения живот след това. Още: Премахването на таксите в университетите обърка студентите - да плащат или не
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Образованието е пътят към по-доброто здраве на нацията, по-високите нива на икономическа стабилност, по-ниската престъпност, по-малките неравенства, по-високата устойчивост на пропаганда и дезинформация.
Всичко това е важно, за да станем нормална европейска държава. И по пътя към тази цел е важно нито един млад човек в България да не остава без възможност да завърши университет.