Притеснения и недоволство назрява сред родители на бъдещи седмокласници. Те се обявяват срещу новия формат на така наречените "малки матури", който влиза в сила догодина. Родителите се тревожат, че обемът на изпитния материал е тройно по-голям, информира bTV.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Наесен Ралица Въжарова ще бъде в 7 клас. Според промените, тя трябва да държи изпит по литература върху материала от 5, 6 и 7 клас.
"Доста нови неща като граматика учим и доста нови произведения, които очевидно трябва да знаем. Аз не мога да запомня всички тези произведения", категорична е тя.
Майка ѝ Илиана също е притеснена. Очаква да похарчи около 1600-1700 лева за допълнителна подготовка. "Нас ни притеснява и допълнителния материал, и стрес за децата – не стига, че по принцип е много, ами сега ще е и още повече."
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
При новия изпит децата вече няма да пишат теза, а така наречената "характеристика на литературен герой." "Това означава, че децата трябва да наизустят всички изучавани герои с техните характеристики, за да може да пишат върху него, който и да се падне. Новият формат прилича на държавен зрелостен изпит", смята Траяна Кайрякова, родител.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
Според учители обаче, това няма да повлияе успеха на детето, ако то е учило през годините.
"Нека си го кажем честно - тези родители, които претендират за отлични оценки, ги претендират само в 7 клас. Това означава ли, че тези деца не трябва да учат материала от пети и шести клас", попита учителката Цветанка Тонева.
Образователният министър Красимир Вълчев посочи, че трябва да се направи така, че децата да имат нови компетентности - способност за мислене, дигиталност, креативност.
Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"
Родители настояват промените да влязат в сила за бъдещите петокласници, които в следващите три години ще имат време да се подготвят за изпита.
Освен за седмокласниците се променя и форматът на малките матури за четвъртокласниците.