Освен частните училища, в общинските и държавни училища никой няма право да събира пари за тестове. Борбата е да осигурим тестове за всички ученици. В това увери служебният образователен министър акад. Николай Денков в ефира на БНТ.
Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си
Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата
МОН не участва в търговете, няма представител в експертните групи за тестовете. Министерство на здравеопазването са провели 4 търга за 4.2 милиона теста, а МОН получили малко над 1 млн. теста. Има още 100 000 теста в склада, които се чудят дали да разпространяват тестовете за децата или да се изчака още няколко дни да се вдигне нивото за децата от 5-6 клас, обясни Денков. "Ние всеки ден следим това, което имаме в склада и как да го използваме за децата. Кога ще дойдат тестовете – не знам“, подчерта Денков, който докато не види тестове в склада, не може да каже дати.
Денков уточни, че може с една или две седмици до 30 юни да бъде удължена учебната година, за да се навакса определен материал. Той иска по-рано да започне следващата учебна година, от първия понеделник на месец септември, за да се навакса пропуснатия материал и да се направи преговор.
Министърът поясни, че границите за връщането на учениците в клас са свързани с начина, по който е структурирано образованието – 1 до 4 клас са с един учител, а от 5 до 12 клас е друга организацията. Все още сме далеч от границата на заболеваемост 250 на 100 000 души, за да могат да се върнат всички ученици в клас. „Моята борба беше да се въведат тестовете в училищата, спомнете си каква борба беше. Аз съм човекът, който не по-малко от родителите, които искат децата да са в училище. Има обективни обстоятелства колко е заболеваемостта и колко са тестовете в склада“, изтъкна Николай Денков.
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината
За решението, че деца над 5-годишна възраст могат да бъдат ваксинирани с ваксината на „Пфайзер“, Денков запита отново ли ще се убеждаваме, че ваксинирането не е за чипиране, а не е ли по-важно децата да бъдат здрави и да се чувстват в безопасна среда? Ние не се справяме с епидемията, защото не приемаме медицинските препоръки, които се възприемат в целия свят, призна Денков. Къде са протестиращите сега да обяснят защо сме с такава висока заболеваемост, запита образователният министър.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол
Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика
Това, което вижда Денков от данните, е, че вирусът се разпространява по-бързо в училищата, отколкото средно за страната. Делта вариантът е по-заразен за децата и в училищата децата започнали да се заразяват повече, отколкото навън. Здравните власти правилно взеха решение да се вземат спешни мерки, каза още Денков.
Още: Близо 2/3 от малките ученици вече отново са в класните стаи