С един-два месеца ще се забави крайната оценка на кандидатстващите за 350 млн. лева по оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" проекти за центрове за върхови постижения и центрове по компетентности.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Причината - през ноември новата изпълнителна агенция към образователното министерство, която вече управлява оперативната програма, не е одобрила доклада на оценителите - италианската фирма "Прогетти плант".
"Научната" част на европрограмата е съпътствана от скандали от самото ѝ обявяване - резерви имаше още към условията, на които трябва да отговарят кандидатите, и разрешените дейности по нея. Процесът бе забавен изключително много от сагата около оценяването на подадените през февруари 44 проекта за изграждане на научни центрове - за върхови постижения и за компетентност, пише в. "Сега" в днешния си брой.
При служебния министър проф. Николай Денков обществената поръчка за избор на фирма оценител (за 2 млн. лв.) бе спряна заради проблеми и се мина към вариант проектите да бъдат оценявани от международни учени (за 900 хил. лв.). Междувременно обаче Върховният административен съд постанови, че оценяването трябва да се даде на италианската фирма "Прогети плант", която получи най-много точки в обществената поръчка отпреди Денков.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
На 10 ноември най-сетне се очакваше да бъде финализиран вторият, същински етап на оценката на допуснатите 30 проектни предложения (8 за центрове за върхови постижения и 22 за центрове за компетентност), извършен вече от италианската фирма. На последното заседание на Комитета за наблюдение на НОИР обаче Управляващият орган на програмата, който вече е новосъздадена изпълнителна агенция към МОН, е върнал доклада с класираните и отхвърлените кандидати "за отстраняване на допуснати пропуски в оценителния процес". Целта е да се намали рискът от налагане на нови финансови корекции. Повече за това не се разбра, а от министерството коментираха единствено, че оценката трябва да е готова в края на януари.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
В края на миналата седмица пък вицепремиерът Томислав Дончев заяви, че оценителният процес е строго конфиденциален и информацията за това кой оценител на кого колко е писал не може да бъде публична.