Над 13 000 младежи са подали заявления за участие в задължителните зрелостни изпити, които ще се проведат в края на август т.г., съобщиха от МОН.
Още: Неработещите университети да се закриват: Ново предложение
Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)
Най-много – 7908, са кандидатите за задължителния държавен зрелостен изпит по български език и литература. Той ще се проведе от 8,30 часа на 25 август 2022 г.
2414 са желаещите за втората задължителна матура, която ще бъде от 8,30 часа на 26 август 2022 г.В същия ден е и задължителният държавен изпит за придобиване на професионална квалификация (теория на професията), на който се очаква да се явят 2870 младежи.
На всички изпити, с изключение на този по професия, се пише с черен химикал.
Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър
Още: Оценките от матурите: Съдът наложи забрана, чака се развитие
За 29 август т.г. от 8,30 часа са планирани матурите по желание по шест предмета, става ясно от проекта на заповед, публикуван за обществено обсъждане. Задачите по математика, философия, история и цивилизации, география и икономика и биология и здравно образование ще са по изучаваното в общообразователната подготовка, а по руски език – отпрофилираната подготовка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Да се изучава ли религия в училище? Проучване
Още: Така излезе: Учителите в черния списък на "Възраждане" сами са си виновни
От 14 часа в същия ден се предлага да се проведат изпитите по английски, руски и немски език, по физика и астрономия и химия и опазване на околната среда. Всички те са за знания, придобити в общообразователната подготовка.
На матури през август имат право да се явят зрелостници, които не са били допуснати до тях на минали сесии, по някаква причина са ги пропуснали или са получили слаба оценка при предишно явяване.
Още: Ще има ли задължителна матура по математика: Отговорът на просветния министър
Още: Повече нова литература, но без да се жертва класическата: Обмислят промени в учебните програми