Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

МОН обмисля 20% от часовете в училище да бъдат дистанционни

09 юни 2020, 14:07 часа • 5017 прочитания

Всяко училище, което пожелае, да може да въвежда дистанционно обучение в до 20% от учебните си часове. Това е една от идеите за промени в училищния закон, обсъдени вчера на Отраслов съвет в просветното министерство от синдикати, работодатели и ръководството на МОН, съобщи за "Сега" Диян Стаматов, председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета и директор на 119-то училище в столицата.

По думите му идеята е все още на етап проект и със сигурност ще се обмисли много внимателно и детайлно, преди да влезе в сила. Целта е да се даде възможност на всяко училище, не само на иновативните, да въведе до 20% в учебните планове и дни за дистанционно обучение, ако желае. "Така при една седмица от 5 дни, един от дните може да бъде посветен на дистанционно обучение", казва Стаматов, който дава пример с Австрия. Там понеделник и вторник учениците учат в училище, а сряда имат дистанционни часове вкъщи, в които обикновено работят по поставен от учителите проект.

"У нас този ден най-вероятно ще се сметне за разтоварващ, но всъщност той е от най-пълноценните за децата, защото през това време те хем научават много нови неща, хем им е интересно", смята Стаматов. Според него 20%-те от часовете в електронна среда могат да се приложат само за един учебен предмет, или за всички предмети, в зависимост от желанието и спецификата на училището. Става въпрос само за възможност, която няма да има задължителен характер, пояснява той.

Една от промените в закона за предучилищното и училищното образование ще е свързана с ясно дефиниране на това що е то дистанционно обучение, както и с прилагането на тази форма при грипни ваканции - нещо, което вече бе анонсирано от просветния министър Красимир Вълчев. Идеята е така да не се изпуска учебен материал. С друга промяна ще се регламентира и въвеждането на задължително предучилищно образование за 4-годишните - също оповестено вече намерение.

Сред другите обсъдени вчера промени в закона е и засилване на контрола над училищните настоятелства от страна на МОН, който в момента не е разписан достатъчно в закона. "Някои малки училища разполагат с големи имоти, като в страната има негативни практики за събиране на пари и отдаване под наем на тези имоти, като в същото време учебните заведения твърдят, че нямат достатъчно пари", коментира Стаматов. По думите му една от промените в това отношение ще е директорите и заместник-директорите да не могат да бъдат членове на въпросните училищни настоятелства.

Вчера на Отраслов съвет е бил подписан и нов Колективен трудов договор в системата. Една от промените в него е по отношение на регламентиране на 80-те лв., които ще получат квесторите на матурите и изпитите от националното външно оценяване, както и членовете не изпитните комисии и директорите, в които се провеждат изпити. Другата новост е даването на 20 допълнителни дни платен годишен отпуск за непедагогическия персонал в детските градини и училищата, които останаха без отпуск заради извънредното положение и затварянето на образователните институции за над 2 месеца. След приключване на учебното време в училищата през учебната 2019/20 г. работният ден на педагогическите специалисти ще се отчита, като в рамките на работното време те ще осъществяват поне 2 астрономическа часа работа, свързани с обща подкрепа, предвижда още новият КТД.

Той обаче ще е валиден до 25-и ноември 2020 г., когато ще трябва да се подпише нов договор. Преговорите за финансовите параметри по него ще започнат на 30-и юни т.г. Вероятно минималните заплати за различните учителски длъжности ще бъдат увеличени, но все още е рано да се каже с колко. "Сега не е най-уместното време да се говори за увеличение на заплати, когато много хората останаха без работа", казва Стаматов.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес