Няма допуснати правописни и граматически грешки на теста от проведения държавен зрелостен изпит по английски език, заявяват от Министерство на образованието и науката, цитирани от БГНЕС.
Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
От институцията уточняват, че са потърсили независимо мнение от специалисти, неучаствали в изготвянето на изпитния материал.
Абитуриенти започнаха онлайн петиция срещу матурата по английски език, часове след провеждането ѝ и дори бяха обявили протест. Според зрелостниците, изпитът е съдържал "неточности, двусмислици и граматични грешки". От просветното министерство веднага се ангажираха направят проверка.
Днес от МОН заявяват: "След детайлната проверка на теста беше установено, че няма сгрешени въпроси, а материалът е ориентиран към ниво B2 от Общата европейска езикова рамка и съизмерим с трудността на останалите изпити по чужди езици. Становището на експертите е, че няма допуснати правописни и граматически грешки в изпитния материал.
Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината
Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол
Всички текстове са оригинални, създадени на книжовен език, засягат широко тиражирани в медиите съвременни или универсални теми и не изискват специализирана подготовка в определена област".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Прави впечатление, че получените сигнали в МОН засягат различни въпроси и няма такива, които да се повтарят във всички жалби. Ясно става още, че най-трудни за зрелостниците са се оказали текстовете за слушане и за четене с разбиране.
От МОН припомнят, че противно на наложилото се очакване, за да проявят тези умения, от зрелостниците се изисква не просто да открият в текста точно възпроизвеждане на питането, а да докажат разбиране в контекст, познаване на синоними и езикови конструкции. Точно тези компетентности са ключови и необходими и показват езикова грамотност.
На изпита по английски език на 23.05, който е част от втората задължителна матура по предмет по избор, се явиха над 14 000 абитуриенти. Резултатите от изпита ще станат ясни до 13 юни.
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет