Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Куриоз: Румънска компания иска да ни пази от плагиатство и да платим тригодишен държавен бюджет

03 март 2022, 17:00 часа • 14967 прочитания

Румънска компания опита да спечели милиарди чрез обществена поръчка за антиплагиатски софтуер, обявена от Министерството на образованието и науката. Успехът ѝ би значел, че тя печели направо държавния ни бюджет, при това тригодишен. Причината – предложила е цена, която не само многократно надвишава бюджета на поръчката и бюджета на МОН, но надвишава с три пъти тазгодишния държавен бюджет, а миналогодишния – с над четири пъти. Предложената от нея цена е близо 184,9 милиарда (!) лева без ДДС при обявена прогнозна стойност 1 599 103 лв.

Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си

Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата

Припомняме, че заложените в тазгодишния държавен бюджет приходи са на стойност 57,2 млрд. лева, а в миналогодишния те са 47,6 милиарда.

До куриозната ситуация се стигна след проведена пазарна консултация и обявена след това първа открита процедура. Снощи МОН обяви втора поръчка при същата прогнозна стойност (1,6 млн. лв. без ДДС)и единствената, поканена да подаде оферта, е... същата румънска компания.

Каква е историята

Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега

Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината

Миналата година Петър Илиев - кандидат на "Има такъв народ" за поста вицепремиер и вътрешен министър, беше уличен в драстично плагиатство. Скандалът доби грандиозни размери. Стигна се до проверка от Етичната комисия към Софийския университет по три подадени сигнала. Тя установи, че кандидатът за вицепремиер и министър е изплагиатствал 92 страници в книгата си "Компетенцията на Народното събрание" (2015 г.) от дисертацията "Парламентарен контрол" на доц. Наталия Киселова. Кандидатурата на Илиев падна, а впоследствие той напусна поста си главен асистент в катедра "Конституционно право" в юридическия факултет на Софийския университет.

На 20-август МОН пуска пазарна консултация с предмет "Осигуряване на софтуер като услуга (saas) за антиплагиатство". Покана е отправена до всички заинтересовни страни. Явно нито една оферта не постъпва, след което на 22-ри октомври МОН отправя покана до "Плагскан" Лтд., "Търн Ит Ин" ЛЛС, "Страйк Плагиаризм" и "Грамарли".

Оферта е получена само от "Страйк Плагиаризм" (Полша) на стойност почти 2,5 млн. лв. и качена на 3-ти ноември. Справка в сайта на компанията сочи, че тя притежава уникален софтуер, който се ползва от научни институции в почти цяла Европа. Включително, като техен партньор е посочен и Софийският университет.

 

Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища

Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата

 

Следва (на 12-ти ноември) обявяване на открита процедура. В техническата спецификация се сочи, че ориентировъчният брой на потенциалните ползватели на услугата е около 237 010, като от тях около 220 000 студенти и докторанти, около 17 000 представители на академичния състав във висшите училища, до 10 представители на Националния център за информация и документация и Комисията по академична етика към министъра на образованието и науката.

Постъпват две оферти – от "Контракс" АД и от дружеството S.C. Plagiat Sistem Antiplagiat Prin Internet S.R.L. (Румъния). В нейния сайт четем: "Plagiat-Sistem Antiplagiat prin Internet е румънска компания, създадена през 2012 г. в Букурещ, от компанията Plagiat.pl от Полша. В сайта на полската "Страйк Плагиаризм" пък е уточнено, че "Plagiat.pl е собственик на системата StrikePlagiarism.com и е основана през 2002 г.". Тоест, двете компании имат един и същи собственик.

Но да се върнем към процедурата, обявена през ноември.

Комисията по избор изпробвала системата на кандидата от Румъния. Избрани са два текста – един на английски, който представлява извадка от статия, публикувана в интернет. Другият – на български, който представлява извадка от Правилника за прилагане на закона за обществените поръчки (ППЗОП), също наличен свободно в интернет.  

Комисията създала файлове, съдържащи двата текста по отделно и заедно и ги зарежда в  базата данни на системата - веднъж като отделни файлове и веднъж като пакет от документи. След 9 проверки получили резултат между 98 и 100% сходство на текстовете, независимо от техния език и независимо от формата на файловете, като сходните текстове били оцветени. Системата с интерфейс за 12 езика посочила източника/източниците, от които е заимстван текстът, включително и собствената си база данни. Генерирала два вида доклади от проверките - кратък и пълен.

Но когато е отворена дадената цена, шокът сигурно е бил голя. В протокола е вписано следното за PLAGIAT -SISTEM ANTIPLAGIAT PRIN INTERNET S.R.L.: "Обща цена за три години за един потребител за проверка на неограничен брой документи е в размер на 780 000 (седемстотин и осемдесет хиляди) лева без включен ДДС. Въз основа на така предложената цена за един потребител се определя общата стойност за изпълнение на поръчката, която е в размер на 184 867 800 000 лева без ДДС (237 010 бр. потребители годишно за 3 години х 780 000 лв. цена за един потребител). Тази стойност многократно надхвърля прогнозната стойност на поръчката в размер на 1 599 103,00 лева без ДДС, определена за прогнозен брой от 237 010 броя потребители годишно".

 

 

(Част от доклада на комисията по избор на изпълнител до МОН) 

В доклада, с който предлагат на главния секретар на МОН Албена Михайлова да прекрати поръчката, уточняват: "Определената, въз основа на предложената от участника обща цена за три години за един потребител обща стойност за изпълнение на поръчката в размер на 184 867 800 000 лева без ДДС надхвърля многократно годишния бюджет на Министерството на образованието и науката (бюджетът на МОН за 2021 г. е бил в размер на 818,65 млн. лева), който се определя ежегодно със Закона за държавния бюджет за съответната календарна година. В тази връзка е безспорно, че финансов ресурс в предложения от участника размер не може да бъде осигурен от Възложителя". Поради това тя бива отстранена.

 

 

(Съобщение в сайта на Народното събрание за одобрения тазгодишен бюджет и рамката му)

В офертата на "Контракс" пък установили две взаимно изключващи се предложения – за налични към момента па подаване на офертата съответствия на предлаганата система с изискванията на Възложителя и за бъдещо изпълнение на изискванията на Възложителя, посочени в Техническото задание.

На посочения от фирмата интернет адрес проверили възможностите на системата спрямо изискванията на възложителя. Установили обаче, че създадените файлове с два текста на български и английски език не могат да бъдат заредени в базата данни, тъй като в секция "Добавяне на документи. Добавяне на нов набор от документи към корпуса от достъпни за проверка документи. Нови документи" системата генерира съобщение за грешка, независимо дали се прави опит да се качат отделни файлове, или пакет от документи.  

Когато успели да прикачат за проверка два текста, заредени един път само като текстове и един път – заредени отделно като файлове, системата дала между 98 и 100% сходство.

Множеството проблеми, които били открити при работата със системата на "Контракс", довела до нейното отстраняване. До отваряне на ценовата й оферта не се стига изобщо.

Поради тези причини процедурата бива прекратена на 8-ми февруари.

При откриването на новата процедура от МОН припомнят проблема от предходния опит за възлагане, като уточняват, че предложената цена от S.C. Plagiat Sistem Antiplagiat Prin Internet S.R.L. (Румъния) многократно надхвърля прогнозната стойност на поръчката и годишния бюджет на МОН.

Новооткритата от снощи процедура вече е чрез договаряне без предварително обявление. Покана е отправена до същата румънска фирма, като изрично е указано, че прогнозната стойност на поръчката е 1 599 103 лв. без ДДС.

КАКВО СЕ СЛУЧИ СЛЕД НАМЕСА НА ПОЛСКАТА КОМПАНИЯ-МАЙКА - НАУЧЕТЕ ТУК!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес