Една от лъжите, които плъзнаха покрай ОП "Наука и образование за интелигентен растеж", е, че тя е спряна. Програмата не е спряна, но заради сбърканата комуникация сега директори на стотици училища може да не изпълняват заявени проекти и това вече наистина да доведе до недаване на пари по програмата. Това заяви бившият образователен министър и бивш вицепремиер Меглена Кунева според която има риск заради новия управленски подход България да загуби 350 млн. евро.
Кунева подчерта, че е лъжа и, че сегашният служебен министър на образованието проф. Николай Денков е напуснал, защото бившият вицепремиер не е бил доволен, че не е приета предложената от него стратегия за оперативната програма. Той не отговаряше за ОП "Наука и образование за интелигентен растеж", защото това би го поставило в конфликт на интереси, подчерта лидерът на Движение България на гражданите. Истината е, че програмата на проф. Денков беше много скъпа - надявам се да направите следващата крачка и да видите защо, призова медиите Кунева.
По думите на бившия вицепремиер и бивш министър на образованието Денков е запазил екипа, който самата Кунева е назначила в МОН. Меглена Кунева обяви и, че няма нито едно предложение за намаляване на необходимите за програмата документи т.е. намаляване на бумащината. Защо уважаемият служебен министър говори лъжи пред БАН, че бумащината е виновна за програмата, попита задочно Кунева.
Лидерът на Движение България на гражданите разкритикува и решението на Денков да спре процедурата за избор на външни оценители за изграждането на научни центрове по ОП "Наука и образование за интелигентен растеж". Според Кунева самият Денков е защитавал механизма за провеждане на поръчката за външни оценители на научните центрове. Сега разбирам защо имаше толкова бавене, след като на практика беше стартирана обществената поръчка - за да бъда атакувана, смята бившият вицепремиер. Сега оценителите ще подават заявления към централното координационно звено към Министерския съвет - как това звено ще провери дали подалите заявления са учени с необходимия опит, попита Кунева, която се усъмни, че дори няма да се намерят достатъчно експерти.
Какво беше основанието за спиране - липсвали са данни, които да докажат, че предлаганите експерти имат най-малко три научни публикации с поне пет цитирания в списания от топ 10 за съответната област през последните 5 г. "Във всички оферти липсва информация за някои от тези елементи за оценка. Поради това не може да се удостовери професионалната и научна компетентност на експертите, което е основният предмет на обществената поръчка", обясни зам.-министър Ваня Стойнева, която е и ръководител на Управляващия орган на европрограмата.
Учителските заплати
На изричен въпрос на Actualno.com дали увеличението на учителските заплати с 10% е факт навсякъде, а не само на хартия, Меглена Кунева поиска от МОН да излезе с позиция по въпроса. От МОН мълчат, мълчат и ГЕРБ - нека те обяснят защо няма средства, след като се обещава непрекъснато вдигане на заплатите, беше тезата на лидера на Движение България на гражданите.