През последните три-четири седмици процентът на положителните проби за Covid-19 се движи в доста тесни граници – между 4.5 и 5.5, стационира на този показател.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Това каза през БНР главният санитарен здравен инспектор и заместник-председател на Националния оперативен щаб Ангел Кунчев.
Процентът на положителните сред изследваните стационира грубо на около 5, процентът на онези, които имат нужда от медицинска помощ и настаняване в болница също не се е променил коренно и се движи в рамките на 15 до 20%, поясни той .
Различното и неприятното по думите му е, че има данни за по-леко и по-ефективно пренасяне на заболяването, като по-застъпен става делът на младежката възраст и по-ниските възрасти в броя на положителните лица.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
За три месеца този процент, който в началото е бил от 5 до 7 за отделните региони, сега е достигнал до 25, подчерта д-р Кунчев. Той припомни, че голяма част от тях изкарват заболяването или със скрити симптоми, или много леко, „но е факт, че това по-широко разпространение сред младите хора заплашва по-възрастните.“
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
В България работим със седмична заболяваемост, а в Европа – с 14-дневна, с оглед да се избегнат понякога доста резките движения нагоре и надолу в дневната заболяваемост, тъй като тя се влияе от много фактори, част от които са случайни, уточни Ангел Кунчев. През уикенда, когато не работят голяма част от частните лаборатории, расте процентът на положителните проби, допълни той.
Ако продължи ръстът на заболеваемостта, съчетан със смъкване на възрастта, ще има реални рискове от поява на положителни случаи в училищата. Все още обаче ситуацията е такава, че във възрастта до 18 години развитието на някаква клиника е по-скоро изключение, а тежките случаи на практика са нулеви, допълни Ангел Кунчев.
„Дистанционното обучение е алтернатива, но си давам сметка, че не може да продължи безкрайно. Не може цяла година децата да учат дистанционно, няма как то на 100% да даде същите резултати, както нормалното обучение.
Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"
Честно казано, ако продължи разпространението на вируса с такива темпове, дали ще бъдат на училище или извън училище, особено за по-големите класове, контактите са налице и разпространението ще продължи“, коментира главният санитарен здравен инспектор.