От близо седмица служебният образователен министър проф. Николай Денков търси среща със здравния си колега д-р Стойчо Кацаров. Причината - координация и уточнения какво да се прави с идеята поне децата от I до IV клас да се върнат присъствено в училище при определени условия. Но по информация от източници на Actualno.com д-р Кацаров дори не вдига телефона на проф. Денков.
Още: Нова идея: Отпадане на външното оценяване в 10. клас и задължителна матура по математика
Още: Нова програма ще подготвят олимпийци по математика
Идеята е следната - два пъти седмично всички деца, които се връщат присъствено в училище, да се тестват за коронавирус. Тестовете ще са безплатни, неинвазивни и ще бъдат платени от държавата. Остават обаче много въпроси - какъв точно вид ще са тестовете, след като държавата обяви, че има 28 оферти за доставка, но преговорите не са по Закона за обществените поръчки, защото по Закона за извънредното положение процедурата "обществена поръчка" може да не бъде прилагана. И още - кой ще прави тестовете, къде, каква ще е организацията така, че резултатите от тях да са известни преди децата да осъществят тесен контакт т.е. преди да влязат в класната стая? Както и най-важният за родителите въпрос - на коя дата може да се очаква връщане в училище?
Вчера, 2 ноември, трябваше публично да стане ясно кой ще е доставчикът на тестове, но и към момента на пускане на материала това не е известно. Информацията на Actualno.com е, че разговори текат на най-високо ниво.
При опит да получим официална позиция от здравното министерство, нито един от контактите на пресцентъра не отговори. Буквално два часа и половина по-късно обаче здравният министър уточни пред "Дневник", че има договори с два доставчика за доставка за тестове - такива, в които се плюе в торбичка. Първоначално ще има по-малки доставки на тестове (400 000 теста), после се чакат по-големи. Освен това д-р Кацаров обясни, че се цели в датата 8 ноември за връщане на деца присъствено в училище (I до IV клас), но за горните класове перспективата за връщане е "в следващите седмици".
Още: Образователният министър поиска ВУЗ-овете да завишат изискванията към студентите
Още: Първокурсничка на СУ и INSAIT проби на световен форум за изкуствен интелект
Междувременно все повече работещи в образователната сфера поставят куп въпроси относно идеята за тестване на децата, за да се върнат на училище. Пример е Диян Стаматов, директор на 119-то училище в София, който беше и зам.-образователен министър. Неговите въпроси са 8 - ПРОЧЕТЕТЕ ГИ ТУК!
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Два неучебни дни за учениците в Сливен
Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си
Един от най-сериозните въпроси е как ще учат децата, чиито родители не искат те да бъдат тествани. Изглежда, че много зависи от възможностите на училището - МАТЕРИАЛ ОТНОСНО ТЕЗИ НЕВОЛИ ВИЖТЕ ТУК!
Какъв е опитът с връщане на присъственото обучение на държавата, която за най-дълго време затвори училищата си заради пандемията - НАУЧЕТЕ ТУК!
Припомняме, че столичният кмет Йорданка Фандъкова също се оплака от скъсана комуникация със здравното министерство. Преди нея същото стори и един от заместниците ѝ - Мирослав Боршош!
Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега