Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Корупция и манипулации": Доцент с още сигнали за фалшиви оценки и дипломи от Югозападния университет

07 март 2024, 08:10 часа • 28865 прочитания

Оценки без изпит, фалшифициране на подписи, дипломи без необходимия брой изпити. Това са само част от нарушенията, които бивш преподавател в Югозападния университет твръди, че разкрива сам.

Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си

Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата

В края на 2022 г. доц. Стефан Дечев разказва, че забелязва чужд подпис до оценката на свой студент. Само че на това място би следвало да е неговият подпис, след като той преподава по тази дисциплина.

Дечев е вече бивш доцент по история в Югозападния университет (ЮЗУ) "Неофит Рилски" в Благоевград. След като открива, че поставеният подпис не е негов, той започва да наблюдава документацията. В следващите месеци прави собствено разследване, в което установява редица други нарушения, включително внасяне на оценки без положени изпити, фалшифициране на подписи, даване на дипломи без положени необходим брой изпити и други. Той публикува разкритията си във Фейсбук.

Още: Няма изпит, няма проблем - получаваш диплома: Така ли завършват в Югозападния университет?

Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега

Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината

Обвинения

За фалшифициране на оценки и ЮЗУ разбрах към есента на 2023 г. Отне ми месеци да направя справки и да установя броя на внесените оценки в главната книга. Разпознавам подписа си под оценки, които не съм подписал. Това разказа доц. Дечев по БНТ. По думите му става дума за 16 случая. И добави, че е изпратил сигнал на 1 декември 2023 г.

"Обърнах се към Антикорупционния фонд, които ми съдействаха. По случая се действа бавно, защото единствената заслуга нещо да се направи е на медиите. На 6 декември публикувах сигнала, заедно с 16-те фотографии. На 6-7 декември сигналът заля медиите. На 8 декември излиза министерска заповед за начало на проверка, която започва на 11 декември", посочи доц. Дечев. Според него, нищо е нямало да стане, ако медиите не са започнали да шумят - той дори даде пример как сигнал от негови колеги е пращан на премиера акад. Николай Денков, защото няма доверие в образователния министър Галин Цоков.

Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол

Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика

По думите му и темповете на прокуратурата не са такива, каквито трябва да бъдат. "Би било много неприятно, ако тези, които се занимават със случая, са възпитаници на Правно-историческия факултет (на университета)", каза още той. Още: Маринов като Гешев - стана докторант в университета, в който е учил и Пеевски

Дечев добави, че проверката се извършва в периода 11-13 декември, 2023 година. На 12 декември съвестни хора ми изпращат два протокола подготвени на 12 декември преди края на работния ден. Горният протокол е фалшив, за да бъде показан на проверяващите, твърди той.

Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища

Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата

Дечев е категоричен, че в схемата участват сегашният ректор проф. д-р Николай Марин, бившият ректор на Правно-историческия факултет, както и предишният ректор Борислав Юруков.

"МВР, прокуратурата и МОН, целия Югозападен универитиет, но поне учебния отдел на специалност "Право", трябва да го запечатат още утре, за да не се върши това, което предстои да се извърши", заяви още Дечев. От думите му излезе, че ще има опити за "замитане на следи".

"Като имате предвид, че проверката е направена на случаен принцип и обхваща този определен период от време, можем само да гадаем какво се е случвало преди и след това", допълни още Дечев. Той каза също, че нередностите се извършват още от 90-те години на XX век, главно в правния факултет. 

Още: Ректорът на Югозападния университет разкри каква заплата взема

Отговор на обвиненията

Антоанела Ванева от Правно-историческия университет на ЮЗУ обаче не се съгласи с думите на Дечев. Тя е категорична, че няма начин толкова много документи да бъдат фалшифицирани и дори се обърна към Дечев с думите, че е изумена как преподавател с повече опит от нейния (23 години) не знае как се води учебна документация. В разговора между двамата през жива телевизионна връзка Дечев обаче каза следното: "Никой не твърди, че са издавани фалшиви дипломи, а че са издавани без положен изпит".

ОЩЕ: Студентите от Югозападния университет с фалшиви дипломи и оценки ще се явят на нови изпити

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес