26,9% от българите на възраст между 30 и 34 години имат завършено висше образование, а целта е до 2020 година този процент да е между 34 и 36%, коментира образователният министър Анелия Клисарова, предаде БГНЕС.
Клисарова представи днес основните въпроси, които трябва да бъдат решени по време на дебатите около стратегията за развитие на висшето образование. Образователният министър коментира, че за младежите в ниско доходните групи продължава да е затруднен достъпът до висше образование. Проблем е и разминаването профила на специалностите и търсенето на пазара на труда. Статистиката сочи, че по-малко от 30% от завършилите ВУЗ се реализират в съответното професионално направление.
Според образователния министър е необходима и гъвкава система за акредитация на висшите учебни заведения. Тя постави въпроса дали трябва да има професионален бакалавър и попита дали и как трябва да се осъществи децентрализацията на управлението на ВУЗ-овете.
Заявихме намеренията на нашето правителство да се увеличат финансовите стимули за университетите, които подготвят студенти в специалности, в които има хроничен дефицит на кадри, каза още Клисарова.
В тази връзка Лиляна Вълчева, председател на Националния синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ, подчерта, че има постигнато съгласие първото постановление на Министерски съвет за 2014 година да е свързано с отпускането на допълнителни 21,5 милиона лева за висшите училища. 25% от средствата ще се разпределят за университетите, които обучават кадри в професионални направления като педагогика, икономика, туризъм, инженерни науки, растениевъдство, животновъдство, култура и изкуство. Останалите 75% ще бъдат разпределени между ВУЗ-овете на базата на рейтинговата система.