Много сме закъснели за това въобще да има оперативна програма за образование и наука. Това коментира пред БНР министърът на образованието и науката Анелия Клисарова с уточнението, че кабинетът е вложил големи усилия в тази посока.
„Водихме много преговори. В петък се срещнах с представителя на Европейската комисия, който отговаря за България по наука и образование – Реналдо Мендметс. Трябваше да го убеждавам колко е важна тази програма за България и че трябва да я има. Той изрази своята увереност, че тя ще бъде включена в Споразумението до края на септември”, отбеляза министърът.
Тя подчерта, че всички оперативни програми са значително намалени. „В момента за разпределение по всички оперативни програми, без земеделието, ще останат около 6 млрд. евро. Ако сложим, както е договорено, 10% да са за образование и наука, ние очакваме между 600 и 700 млн. евро”, обясни Клисарова, като добави, че това са само предварителни разчети.
Тя изтъкна, че е поставила въпроса на Европейската комисия за това, че очакванията са били за много повече средства, тъй като става дума за приоритет не само на България, но и на цяла Европа. "Ние не сме се отказали да се борим за тази програма и за повече пари в нея", заяви още Клисарова. Тя отбеляза още, че европейските средства са само за подпомагане. "Ние самите трябва да наложим, че науката и образованието са водещи в политиката на държавата. Затова се боря от 3,5 поне до 4,5 от БВП да стигне процентът за образование и наука", каза министърът.
Тя потвърди, че от понеделник ще бъде назначен зам.-министър, който ще отговаря за европрограмите и за развитието на науката и образованието.