Децата (т.е. между I и IV клас) могат са се върнат в клас най-рано на 10-и ноември, ако дотогава бъдат доставени безплатните тестове за коронавирус. Това заяви вчера (03.11.2021) на брифинг министърът на образованието Николай Денков. По думите му, бързите антигенни тестове ще бъдат прилагани при всички ученици от първи до четвърти клас в областите със заболеваемост над 500 на 100 000 души. По-рано през вчерашния ден министърът за здравеопазването Стойчо Кацаров съобщи, че е сключен договор с два доставчика на тестове като са избрани най-щадящите - със слюнка, при които не се бърка в устата на учениците.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
ВНИМАНИЕ: ПОКАЗАНОТО ВЪВ ВИДЕОТО Е ОНАГЛЕДЯВАНЕ, А ИСТИНСКИТЕ ТЕСТОВЕ СА МАЛКО ПО-РАЗЛИЧНИ, НО НА ПОДОБЕН ПРИНЦИП:
ЕТО И КАКВИ СА ИЗБРАНИТЕ ТЕСТОВЕ:
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
Екипът на Actualno.com се срещна с Диян Стаматов, директор 119 СУ "Академик Михаил Арнаудов" в София, председател на на Съюза на работодателите в системата на народната просвета и бивш зам.-образователен министър. Той разказа, че срещата с министъра на образованието акад. Николай Денков е била ползотворна и е дала отговори на много от въпросите за предстоящото въвеждане на тестовете.
"Тестът ще бъде на принципа с плюене в чашка. Те са малко по-сложни, но за сметка на това ще се прави в училищна среда и учителят няма да бъде сам. Той ще има малък екип от хора, които да му помагат. По време на срещата на Отрасловия съвет при министъра беше взето решение още децата, които са преболедували корона вирус или които са ваксинирани да не бъдат подлагани на тестване", съобщи Стаматов. Той добави, че при децата със специални образователни потребности тестването ще бъде в домашни условия.
Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"
"По-лесния вариант на тестването беше с близалка, защото много по-лесно детето ще се справи при процедурата. При варианта с плюенето имаме доста части и може децата, от първи до трети клас, да не успеят. Някои от тях могат, например, да ги изпуснат, за това ще трябва в класната стая да има нужда от хора, които да им помагат”, заяви директорът на 119 СУ.
На въпрос дали одобрява или не решението на МОН и Министерството на здравеопазването, тестването да се извършва в училища среда, той заяви, че това е политическо решение, което няма какво повече да се коментира и всякакви коментари биха разколебали системата в този момент.
Стаматов обясни, че за отпадъците, след тестването, ще има създадена добра организация. По думите му, за София, служители от Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда към МОСВ ще идват по график за да събират отпадъците от биопродуктите.
Той коментира още, че през следващата седмица ще свика педагогически съвет, на който ще бъде разяснено на всеки специалист как да работи с тестовете. Стаматов добави, че родителите също ще бъдат помолени да се включат, тъй като ще има нужда да се усети подкрепа им и да се види сложността на самия ефект.
“Аз самият бях в много неизвестни, моите колеги също. Убеден съм, че ако бъде направена добра информационна кампания за отделните части на тестването специалистите ще се успокоят. Вероятно ще има и колеги, които няма да са съгласни, но без значение, ние ще търсим варианти, тъй като това е едно ново наше задължение, което не е педагогическо свойствено. За сега, обаче това е варианта, който може да върне децата в училище, предвид ковид ситуацията. Ако не опитаме има риск образованието да се изправи пред една сериозна катастрофа, предвид продължаващото обучение в електронна среда”, добави той.