"Лятната ваканция не трябва да се намалява, тя изобщо не е голяма. Има летни училища за децата с образователни дефицити, тогава децата учат 10-15 дни през лятото. Освен това много деца ходят на лагери, пленери, езикови курсове, спортуват. Не може да се вземе лятната ваканция. Според психолозите една такава промяна създава големи проблеми от гледна точка на пренастройване на организма. МОН трябва да облече в политика тази лятна работа и да осигури финансиране през 2018 година."
Това каза за bTV лидерът на Синдиката на българските учители към КНСБ Янка Такева.
"Много пъти се приемаше наредбата за план приема особено за първи клас. Уседналостта е един начин да се успокои системата и родителите, за да може всеки родител да планува своите сили, бъдеща ученическа дейност на детето, но и тук няма угодия защото се нарушава правото на избор на родителите. Аз съм дълбоко убедена, че електронният прием е по-рискован, защото може да накара детето от Люлин да отиде в центъра или обратното", коментира още тя.
По думите ѝ "особено в периода на ограмотяване 1-4 клас не е добре детето да пътува. Началният етап на системата е много добър. Тук трябва да стане подбора на учителя, отколкото на училище".
Много е голямо напрежението в българската образователна система, аларимра Такева и допълни, че е необходимо "да се уеднакви финансирането на всички училища и да не зависи само от броя ученици. Младите учители ще дойдат когато имаме – подобряване на организацията, дисциплината, преодоляването на насилие и доброто възнаграждение".