"Главният въпрос на една образователна система е какво и как учат нашите деца. Сега ние не просто ще произведем неграмотни хора, а ще произведем по-опасно нещо - безлични, немотивирани, неспособни да се справят с този свят на предизвикателства. Хора без компетентности да изразят себе си".
Това каза в специално интервю за Actualno.TV Христо Монов - преподавател по психология на образованието в Софийския университет "Свети Климент Охридски". Монов говори за смисъла от реформата в средното училище с новия образователен закон и засегна някои от наболелите проблеми на висшето образование у нас.
По думите на Христо Монов е имало смисъл от нов закон за предучилищното и училищно образование, защото старият е бил от 1991 г. Освен това като положителна поправка той отчита завършването на основно образование след 7. клас и наличието на две степени на средното образование - след 10 и след 12. клас. Монов обаче изрази съжаление, че по-голямата част от образователните стандарти към новия закон все още не са готови. По думите му засега са налице 5-6 от общо 19 образователни стандарта.
Широко афишираната смяна на имената на училищата Монов илюстрира с анекдот от времето на Перестройката: "С цел рязко подобряване на качеството на храната, стол №8 се преименува в стол №5".
Какво още каза Христо Монов пред камерата на Actualno.TV вижте във видеото. Очаквайте и останалите две части от интервюто, в които Монов говори за това кой плати за новия закон за средното училище и какво е бъдещето на висшето образование у нас.