Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Губим 100 млн. лв. по европрограма "Наука"?

12 юни 2017, 07:30 часа • 3429 прочитания

Забавяне при конкурсите за изграждане на научни центрове с 350 млн. лв. от ОП "Наука и образование" може да се окаже фатално и страната ни да загуби евросредства.

Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища

Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата

Към момента няма сключени договори с избраните 405 международни експерти, които трябваше да оценяват подадените 44 научни проекта. Това значи, че определените срокове за приключване на оценяването няма да се спазят, т.е. реалното стартиране на процедурите по изграждане на научни центрове ще закъснее и страната ни няма може да отчете изпълнението им през междинния период през 2018 г. Според експерти това може да ни коства загуби от 100 млн. лв, съобщава в. "Сега" в днешния си брой.

Зациклянето в момента идва от казуса с оценката на проектите за изграждане на 12 научни центъра, който е доста заплетен. В края на февруари т.г. тогавашният просветен министър Меглена Кунева обяви обществена поръчка за 2 млн. лв. за избор на фирма оценител на 44-те подадени научни проекта. Наследникът й проф. Николай Денков обаче бе принуден да я прекрати, тъй като подадените оферти не съответстваха на обявените изисквания. Той обяви нова процедура за двойно по-малко пари (900 хил. лв.) за директно набиране на международни учени, в резултат на която бяха събрани 405 кандидатури от цял свят.

Междувременно започна да тече първият етап от проверката на научните проекти - за допустимост и административно съответствие. Тя трябваше да приключи най-късно в края май, когато следваше да са сключени и договорите с индивидуалните оценители. По план вторият етап на оценката - за научната стойност на подадените проекти - трябваше да започне в началото на юни, а първите договори със спечелилите кандидати да се сключат около септември.

Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет

Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН

Това обаче очевидно няма как да стане, тъй като договори с 405-те набрани международни оценители към момента няма, става ясно от отговора на МОН до "Сега". От министерството поясниха, че в момента определят "за всеки проект подходящия научен профил на международните оценители, които да извършат техническата и финансовата оценка на проектите". От изявление на просветния министър Красимир Вълчев пък се разбра, че все още не е приключил дори първият етап на оценка на проектите, тъй като на кандидатите е било отпуснато допълнително време, в което да представят някои липсващи документи.

Вълчев призна, че договори с индивидуалните оценители не се сключват, защото се чака решението на Върховния административен съд по казуса със спряната обществена поръчка за избор на фирма оценител. Италианската фирма, кандидатствала по въпросната първа процедура, обжалва прекратената поръчка пред Комисията за защита на конкуренцията и тя отсъди в нейна полза. МОН обжалва решението на КЗК пред ВАС, чието решение се чакаше миналата седмица. Съдът още не се е произнесъл и е поискал допълнителна информация.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес