Всяка година ще се прилага увеличение на учителските заплати, така че за 4-годишен период разходът за възнаграждение на учителите да бъде удвоен – така, както е предвидено. Това каза пред журналисти министърът на финансите Владислав Горанов, след като взе участие в конференция на тема: „Резултати и добри практики от изпълнението на Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ, план Юнкер)“.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
„Парите за увеличение на учителските заплати ще дойдат изцяло от държавния бюджет. Имаме по-добра събираемост на приходите. Надяваме се с новия екип от хора, които вкарахме в приходните администрации от днес вече в офиса си – Георги Костов, Бойко Атанасов от днес е зам.-министър и ще може още по-добре да се координира работата на двете приходни агенции“, коментира Горанов.
По думите му взаимоотношението между службите, които се борят с престъпността – прокуратурата и правителството, са традиционно добри още от предходния мандат. „Имаме основание да смятаме, че тази допълнителна тежест, която заявихме още в предизборната си програма, с която се явихме март месец, може да бъде поета от бюджета. Все още продължават анализите, тъй като ми се иска още от първия момент, в който започне да се прилага политиката на увеличение на възнагражденията в системата на средното образование, да се приложат диференцирани подходи, свързани със задаването на цели за по-добро качество на образованието и задържане на децата в училище, а не на калпак“, обясни финансовият министър, цитиран от Фокус.
Той поясни, че първото увеличение ще бъде през септември, а следващото - догодина. „Няма да произведем сега число, то все още е в предмет на сметки и анализи“, каза още Владислав Горанов.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Продължава да не е ясно с колко ще се вдигнат учителските заплати, може да е с над 15%, допълни той. "Продължава да не е ясно с колко ще се вдигнат. Това са вероятно разчети правени от просветния министър. Така или иначе за увеличение се говори от 1 септември. Много преди това ще е ясно числото", коментира Горанов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
"Аз казвам, че може да са над 15%. Това не е наддаване, а въпрос на изчисления и прецизиране на механизма", добави той. Горанов добави, че графикът е такъв, че до края на мандата учителските заплати ще се удвоят.
На въпрос дали българскитя бизнес се възползва максимално от плана "Юнкер", финансовият министър отговори, че нашият бизнес не е свикнал да го използва в пълна степен. Липсата на възможност за публично-частно партньорство говори за устойчива законодателна рамка и допълнително ограничава възможностите да ползваме плана Юнкер, но от друга страна имаме около 560 млн. евро, които се очаква да се постигнат като инвестиции на база на операциите, които се извършват от плана "Юнкер в България", което ако го мерим през БВП на глава от населението е доста сериозно постижение спрямо европейското", обясни Горанов.