Държавата ще връща млади учени с добавки от 1500 до 3000 лв. към заплатите за постодокторанти, ако работят в държавни научни и образователни институции.
Още: Важно: Вече ще признават завършено в чужбина средно образование и професионална квалификация
Още: Нов учебен предмет "Добродетели и религии": С ролеви игри МОН ще спира езика на омразата
За това съобщиха министърът на образованието Красимир Вълчев и председателят на БАН, академик Юлиян Ревалски. На заседанието на Министерски съвет са приети две точки – одобряването на национални научни програми, и одобряването на допълнителни трансфери по бюджет на БАН и държавни висши училища за увеличаване стипендиите на докторантите.
"Програмите са на обща стойност 61 млн. лв., като повечето дейности ще бъдат със срок на изпълнение 3 години. За тази година одобрените бюджетни средства са 18 млн. лв. за стартиране изпълнението на програми", каза Вълчев. С 3 млн. лв. на година ще бъдат увеличени стипендиите на докторантите.
"Факт е, че имаме увеличение на докторантите през последните години, но в същото време, ако погледнем научните оценки, имаме доста организации и училища с ниска оценка, затова предлагаме този диференциран подход – там, където в най-голяма степен докторантите са ангажирани с научна дейност, ще получат такива средства", обясни Вълчев.
Още: Правителството с важни промени, засягащи близо 140 000 студенти
Още: Правителството задели милиони за духовните училища
"По компонента за млади учени ще бъдат предоставяни от 200 до 500 лв. допълнително, ако съответният учен има трудово правоотношение, и до 900 лв., ако няма такова. По компонента за постдокторанти ще бъдат предоставени от 1500 до 3000 лв. допълнително на месец за един постдокторант", каза Вълчев. В момента стипендията за докторант е 500 лв. и увеличението ще бъде, както и за млади учени- между 200 и 500 лв.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Държавата отпусна още милиони за деца, останали без място в детска градина
Още: МОН разчита на съвестта на служителите си, за да не изтичат отговори на матурите онлайн
За първи път от 30 години насам България има политика за спиране на изтичането на мозъци от страната, каза акад. Юлиан Ревалски. "За първи път в България регламентираме понятието постдокторант – нещо, с което бяхме много изостанали от другите държави в света. Така ще позволим на чужденци да идват да работят в български научни организации", коментира Ревалски.