Държавата ще връща млади учени с добавки от 1500 до 3000 лв. към заплатите за постодокторанти, ако работят в държавни научни и образователни институции.
Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)
Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър
За това съобщиха министърът на образованието Красимир Вълчев и председателят на БАН, академик Юлиян Ревалски. На заседанието на Министерски съвет са приети две точки – одобряването на национални научни програми, и одобряването на допълнителни трансфери по бюджет на БАН и държавни висши училища за увеличаване стипендиите на докторантите.
"Програмите са на обща стойност 61 млн. лв., като повечето дейности ще бъдат със срок на изпълнение 3 години. За тази година одобрените бюджетни средства са 18 млн. лв. за стартиране изпълнението на програми", каза Вълчев. С 3 млн. лв. на година ще бъдат увеличени стипендиите на докторантите.
"Факт е, че имаме увеличение на докторантите през последните години, но в същото време, ако погледнем научните оценки, имаме доста организации и училища с ниска оценка, затова предлагаме този диференциран подход – там, където в най-голяма степен докторантите са ангажирани с научна дейност, ще получат такива средства", обясни Вълчев.
Още: Оценките от матурите: Съдът наложи забрана, чака се развитие
Още: Да се изучава ли религия в училище? Проучване
"По компонента за млади учени ще бъдат предоставяни от 200 до 500 лв. допълнително, ако съответният учен има трудово правоотношение, и до 900 лв., ако няма такова. По компонента за постдокторанти ще бъдат предоставени от 1500 до 3000 лв. допълнително на месец за един постдокторант", каза Вълчев. В момента стипендията за докторант е 500 лв. и увеличението ще бъде, както и за млади учени- между 200 и 500 лв.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Така излезе: Учителите в черния списък на "Възраждане" сами са си виновни
Още: Ще има ли задължителна матура по математика: Отговорът на просветния министър
За първи път от 30 години насам България има политика за спиране на изтичането на мозъци от страната, каза акад. Юлиан Ревалски. "За първи път в България регламентираме понятието постдокторант – нещо, с което бяхме много изостанали от другите държави в света. Така ще позволим на чужденци да идват да работят в български научни организации", коментира Ревалски.