Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Държавата обмисля да плаща трети стипендии на обучаващите се в дефицитни професионални направления

18 май 2018, 17:20 часа • 1173 прочитания

Обмисля се държавата да изплаща трети стипендии на обучаващите се в професионални направления, за които има недостиг на пазара на труда. Това каза във Велико Търново министърът на образованието Красимир Вълчев.

Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища

Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата

Той посочи, че тези стипендии ще бъдат насочени към покриване на таксите за обучение.

Професионалните направления, които министър Вълчев посочи като такива, в които се очаква недостиг на кадри в следващите години са математика, химически и физически науки, педагогика на обучението.

Той коментира предложението на работодателските организации висшето образование да бъде безплатно с условия младежите, които завършват образованието си, да остават в България, така: „В момента до голяма степен висшето образование е безплатно. Не е проблем за определени професионални направления да го направим изцяло безплатно дотолкова, доколкото студентите плащат една малка част от цената на обучението. Предвиждаме т. нар. приоритетни професионални направление – освен че увеличаваме приема, предоставяме и втори стипендии на студентите. Имаме някои професионални направления, за които изцяло премахнахме ограниченията за прием. Това са математика, физически и химически науки, материали и материалознание, религия, по които обмисляме да изплащаме трети стипендии, които да бъдат насочени основно към покриване на таксите. Не толкова проблема е в това колко средства даваме. Проблемът е, че не можем юридически правно да задържим децата в България. Както знаете, сме членове на ЕС и има свободно движение на стоки и хора“, посочи министър Вълчев, цитиран от Фокус.

Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет

Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН

Той допълни, че се прави профилно преструктуриране на системата.

Последните 3 години силно е намален приемът в областта на обществените и социални науки – средно с 50%, а за някои професионални направления дори с 60%. Приемът в други направления се стимулира – като педагогическите, инженерно техническите, природо-математическите и аграрните.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес