Увеличаваме приема за педагози, увеличаваме финансирането за професионалните направления, свързани придобиване на педагогическа правоспособност, предоставяне на допълнителни стипендии. За догодина ще предложим и обучението за студентите по педагогика да бъде безплатно, тоест това ще бъде нещо като трета стипендия. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, предаде БГНЕС.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Недостигът на кадри според министъра може да се компенсира с преквалифициране, опреснителен курс или въвеждащо обучение на хора, които са придобили педагогическа специалност, но не са работили или отдавна не са били в училище.
Actualno.com припомня, че третото правителство на премиера Бойко Борисов обяви за ключов приоритет образованието в страната и увеличението на учителските заплати.
Съгласно подписаният колективният трудов договор, който трябва да влезе в сила от 1 януари 2019 г., минималната учителска заплата става 920 лв, а минималното възнаграждение за директор - 1140 лв.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
По-рано финансовият министър Владислав Горанов посочи, че вижда възможност на практика промените да влязат в сила от октомври 2018 г. След подписването на колективния договор най-ниските педагогически заплати придобиват следния вид: учител - 920 лв.; старши учител - 955 лв.; главен учител - 1005 лв.; зам.-директор - 1065 лв.; директор - 1140 лв.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
Красимир Вълчев
А иначе днес министър Красимир Вълчев участва в дискусия, посветена на кадрово обезпечаване на българското образование, в столичното 18 СУ „Уилям Гладстон”.
Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"
Форумът поставя акцент върху осигуряването на учителската професия с достатъчно подготвени и мотивирани специалисти, квалификацията на педагогическия персонал и възможностите за кариерно развитие. В дискусията участват експерти, представители на синдикатите, академичните среди и неправителствения сектор.