Децата, които са получили двойки по математика, са нормални, но остават сами вкъщи, седят пред компютъра и си губят времето. Това заяви водещият на „Минута е много” Петър Вучков в коментар за отчайващите резултати от матурата по математика, който обаче си призна, че не е бил блестящ ученик.
Проблемът не е в децата, съгласи се и Дарин Маджаров, създател на популярния сайт www.ucha.se. Според него при „двойкаджиите” се говори за системно поведение. Толерира се бройка обучени хора, а не качество, спря се Маджаров на отдавнашния проблем на българското образование с делегираните бюджети. Трябва да се стимулират учителите за постигнати резултати, не за бройка, категоричен беше той пред Нова телевизия.
Вучков не се съгласи с изказана сентенция, че може би децата в днешно време не са толкова любопитни. Ставаш по-любопитен, когато си по-добър в дадена област, съгласи се и Дарин Маджаров. Той даде пример със своя проект – когато на интересен и разбираем език се представят нещата, когато ученик постигне успех и види, че не е некадърен, той почва да иска още. Маджаров е имал интересен опит преди време – учителка е излъчила уроци от ucha.se и в крайна сметка с помощта на платформата 96 от 102-ма ученици във випуска са завършили с пълни шестици.
12.11% са двойките по математика на изпита след 7 клас. Те са почти двойно повече от миналата година, когато процентът е бил 6.9%. Слабите оценки по български са 1.93% - приблизително колкото и през 2015 г. Двойка по един от двата предмета лишава ученика от правото да кандидатства в гимназиите. Слаба оценка се пише при по-малко от 16 точки на теста по съответния предмет.