42 български неделни училища във Великобритания са подпомогнати от Министерството на образованието и науката (МОН) през настоящата учебна година. Децата, които ги посещават са над 5000.
Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си
Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата
Това стана известно по време на посещението на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков в българското училище "Иван Станчов" към посолството на България в Лондон. През миналата учебна година то чества своя 35-годишен юбилей, съобщи пресцентърът на МОН.
"Впечатляващ е възрожденският ви ентусиазъм, с който съхранявате и разпалвате българщината", обърна се проф. Цоков към учителите и ръководителите на училището. По думите му може да се използва и опитът на британската образователна система, защото "децата трябва да учат за живота, а не за оценката". "Много от нещата, които сте успели да направите тук, зад граница, са предизвикателства, с които трябва днес да се справя българската образователна система. Затова вярвам, че трябва не само да подпомагаме образователните ни институции зад граница, но и да използваме техния опит", каза министърът на образованието.
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината
Снимка: Пресцентър на МОН
Да съхраним българщината
Още: В българското неделно училище в Истанбул отпразнуваха Лазаровден
Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол
Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика
През тази година в Националната програма "България - образователни маршрути" на МОН ще има отделен модул само за българските неделни училища. Това съобщи министър Цоков, който заедно с посланика на България във Великобритания Марин Райков проведе среща, в която участваха представители и на други български училища в Обединеното кралство. По този начин повече български деца ще се докоснат до знакови места, свързани с историята ни, и ще се заздрави връзката с България, коментира министърът.
Българското училище "Иван Станчов" е създадено през 1987 г., като форма на обучение по български език и литература, история и география на България за децата на българските дипломати и служителите в български държавни фирми. В този си вид съществува до 1991 г., когато, поради липса на средства, е закрито. През есента на същата година посланик Иван Станчов създава ново училище, което отваря врати за децата на всички българи в Лондон, които желаят децата им да се обучават по роден език от първи до осми клас. То продължава своята дейност и до днес, и изиграва съществена роля за разкриване и развитие на български неделни училища към задгранични представителства в други точки по света.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Снимка: Пресцентър на МОН
В българското училище "Иван Станчов" министър Цоков бе посрещнат от учениците с рецитал на емблематичните стихотворения "Обич" на Дора Габе и "Татковина" на Петко Славейков. Министърът връчи на директора на училището знак с кирилицата, с пожелание да продължи мисията на училището да съхранява българщината.
Още: България дава 15 млн. лв. за неделните училища в чужбина